Islak mendil

Islak mendil ya da kolonyalı mendil, katlanmış ve kolaylık sağlamak için ayrı ayrı sarılan küçük ıslak kâğıt veya kumaş parçasıdır. Islak mendil, kişisel hijyen veya ev temizliği gibi temizleme amaçları için kullanılır.

Islak mendil

İcadı ve üretimi

Amerikalı Arthur Julius ıslak mendillerin mucidi olarak görülmektedir.[1] Julius kozmetik endüstrisinde çalıştı ve 1957'de sabun parçalayıcı bir makine ayarladı ve Manhattan'da bir çatı katına makineyi kurdu. Julius, 1958'de hala kullanılmakta olan ürününün adı olan Wet-Nap markasını çıkardı. 1960 Ulusal Restaurant Fuarı'nda ürününü tanıttı ve 1963'te KFC restoranında Albay Sanders'e Wet-Nap ürünleri satmaya başladı.[2]

Kuru kâğıtlar rulo halinde makineye yerleştirilir ve karıştırıcıda solüsyon hazırlanır. Daha sonra çalıştırılan makine ruloları solüsyona bular, keser ve katlar.

Kaynakça

  1. "When was the Wet-Nap introduced?". 16 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2017.
  2. "A Brief History of the Wet-Nap, Barbecue Sauce's Worst Nightmare". 16 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.