Lazer epilasyon

Lazer epilasyon, vücuttaki istenmeyen kılların köklerinin lazer ışınları ile yok edilmesi işlemidir. Yaklaşık 20 yıldır üzerinde çalışmalar yapılan bu işlem, 1990'ların sonuna doğru ticari olarak yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı.[1] Lazer epilasyon ile ilgili ilk makalelerden biri 1998 yılında Massachusetts General Hospital tarafından yayınlandı.[2] Lazer epilasyonun gözlemlenebilir etkisi dermatoloji toplulukları tarafından kabul edildi ve bu amaca yönelik üretilen araçlarla kliniklerde hatta bazen evlerde bile uygulanmaya başlandı. Lazer epilasyon ve yöntemleriyle ile ilgili pek çok makale dermatoloji literatürüne girdi.

Bir lazer epilasyon makinesi

Çalışma prensibi

Lazer epilasyon ışığın spesifik bir dalgaboyu ve çarpma süresi ile kıl köklerinin bulunduğu hedef deri üzerinde en fazla, çevredeki deri üzerinde ise en az etki oluşturma prensibi ile çalışır. Bu prensibe selective photothermolysis (SPTL) adı verilir. Lazer hedef deri içerisinde kılın büyümesini sağlayan kıl kökünü ve siyah madde melanin pigmentini yok eder. Işık deri içindeki melanin gibi siyah objelerce emilir ve böylece lazerin emilimi sağlanır.

Lazer türleri

Farklı dalgaboyuna sahip birkaç lazer enerji çeşidi epilasyon için kullanılır. Bu lazerler nanometre ile ölçülen dalgaboylarına göre karakterize edilirler.

Argon: 488 nm (Turkuaz/Açık mavi) or 514.5 nm (Yeşil) (artık kullanılmıyor)
Ruby lazer: 694.3 nm  (Koyu kırmızı) (sadece açık tenli hastalarda güvenli)
Alexandrite: 755 nm (yakın kızılötesi) (güvenli ve bütün ten renklerinde etkili)
Pulsed diode array: 810 nm (yakın kızılötesi) (açık ve orta tenliler için)
Nd:YAG lazer: 1064 nm (yakın kızılötesi) (daha esmer tenlilerde kullanılmak için üretilmesine rağmen bütün ten renklerinde etkili)
IPL veya Intense pulsed light: 810 nm  (lazer değil ama epilasyon için kullanılır) (açık ve orta tenliler için)

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 5 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2014.
  2. Dierickx, CC; Grossman, MC; Farinelli, WA; Anderson, RR (1998). "Permanent hair removal by normal-mode ruby laser". Archives of dermatology 134 (7): 837–42.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.