Lipton Ice Tea

Lipton Ice Tea, buzlu çaylar ve vitaminlerle zenginleştirilmiş gazsız içecekler üreticisidir. PepsiCo ve Unilever tarafından üretilmektedir.[1]

Lipton Ice Tea
Tip Buzlu çay
Üretici PepsiCo ve Unilever
Bağlantılı ürünler Nestea, Didi

Tarihi

1889 yılında, Sir Thomas Lipton’un ilk çay siparişi olan 20.000 sandık çayın Glasgow şehrine gelişi oldu.[2] Bundan bir yıl sonra Lipton şirketi Thomas Lipton tarafından 1890 yılında Glasgow, İskoçya'da kuruldu. Lipton ilk buzlu çay tozu karışımını ise 1964 yılında ABD'de piyasaya sundu, ürün Avrupa'ya 1978'de geldi.

1991 yılında, Unilever, Kuzey Amerika'da hazır içecek (şişelenmiş ve teneke) çayların pazarlanması için PepsiCo ile Pepsi-Lipton International (Pepsi Lipton Ortaklığı) ilk ortak girişim kurdu. Bunu 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri dışındaki pek çok pazarı kapsayan ikinci bir ortak girişim olan Pepsi-Lipton International (PLI) izledi.[3][4] PLI, Eylül 2007'de bir dizi büyük Avrupa pazarını kapsayacak şekilde genişletildi. PepsiCo ve Unilever'in her biri, bu ortak girişimlerin paylarının yüzde 50'sini kontrol ediyor.[5][6]

Bu ortaklık ile Pepsi şirketi buzlu çaylardan başka Pure Leaf çayları ve Brisk içeceği, başka girişimlerden ise No Fear spor giyimleri, Ethos Water suları, Frappuccino kahveleri üretiyor, ayrıca Ocean Spray kooperatifi yönetiyor.

Ürünleri

Lipton Ice Tea'nin orijinal çeşitleri şunlardır:

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.