Lebedyansky

Lebedyansky, PepsiCo'nun sahip olduğu meyve suyu, bebek maması, sebze suyu ve meşrubat üreten bir Rus çok uluslu şirket. Doğu Avrupa'da en büyük meyve suyu üreticisi ve dünyanın altıncı en büyük üreticisidir.[1] Lebedyansky'nin her ikisi de Lipetsk Oblastı'nda bulunan iki büyük üretim merkezine sahiptir.

Lebedyansky
Tür Anonim şirket
Genel merkezi
Ürün İçecek, meyve suyu, bebek maması, sebze suyu
Gelir US$800 million (2007)
Sahibi PepsiCo
Website Resmi sayfası

Tarihi

Lebedyansky ürünleri

1967 yılında, Moskova'nın yaklaşık 350 kilometre güneyindeki Lebedyan, Lipetsk Oblastı'nda bir konserve tesisi kuruldu. Şirket konserve meyve ve sebze üretmiştir.[2]

1992 yılında şirket özelleştirildi ve bir anonim şirkete dönüştürüldü. 1996 yılında Lebedyansky ilk markalı ürünü olan Tonus Juice'ı piyasaya sundu ve 1998'de şirket yönetimi büyük bir genişleme peşinde koşmaya karar verdi. Avrupalı ve Amerikalı firmalardan meyve suyu uzmanları proje üzerinde çalıştılar. Gelirler 1998'de 18 milyon ABD Doları'ndan 2004'te 375 milyon ABD Doları'na, pazar payı ise% 4'ten% 30'a yükseldi.[3]

20 Mart 2008'de, PepsiCo, Lebedyansky'nin% 75,53'ünü satın aldığını duyurdu.[4] Toplam 1,4 milyar dolarlık bir paya sahip oldu ve bu da PepsiCo'nun en büyük hissedarı ve Lebedyansky'nin ana şirketi oldu.[5] Satın alma 28 Ağustos 2008'de tamamlandı.

Markaları

Rusya'nın lider meyve suyu üreticisi olarak Lebedyansky, şu markaları geliştirdi:

  • Premium: Я (Ya) - 14 meyve suyu ve nektarı, 4 geleneksel Rus dut lezzetleri[6]
  • Orta fiyatlı: Тонус, J7[7]
  • Düşük bütçeli:Fruktoviy Sad (Фруктовый сад) - Rusya'da satılan tüm meyve suyunun% 16'sını oluşturuyor,[8] meyve suyu "Frustyle", "Северная ягода" mors içeceği, Privet.
  • Bebek maması:Lebedyanska, Frutonjanja

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.