Pepsi Light

Pepsi Light veya Diet Pepsi, PepsiCo şirketine ait Pepsi varyasyonları ve Pepsi markalarından biridir. 1964 yılında Pepsi'nin şekersiz bir çeşidi olarak tanıtılan kalorisiz gazlı bir kola meşrubatıdır.[1] 1963 yılında Patio Diet Cola adı altında pazarlanan ilk test, ertesi yıl ABD'de ulusal ölçekte dağıtılan ilk diyet kola haline gelen Diet Pepsi olarak yeniden markalandı. 1960'larda ve 1970'lerde rekabeti The Coca-Cola Company tarafından üretilen Tab ve Royal Crown tarafından üretilen Diet Rite soda'dan oluşuyordu. Coca-Cola Light (Diet Coke) daha sonra diyet kola pazarına giriş oldu; 1982’de üretime girdikten kısa bir süre sonra Diet Pepsi’nin birincil rekabet eden diyet kola oldu.

Pepsi Light
Tip Düşük Kalorili Kola Meşrubat
Üretici PepsiCo
Köken Amerika Birleşik Devletleri
İlk üretim yılı 1964
Renk Karamel
Değişik biçimleri Caffeine Free Diet Pepsi, Diet Pepsi Lime, Diet Pepsi Vanilla, Diet Pepsi Wild Cherry
Bağlantılı ürünler Coca-Cola Light, Pepsi One, Pepsi Max, Coca-Cola Zero Sugar
Pepsi Light logo 2008-2010

ABD, Diet Pepsi için en büyük tek pazarı temsil etse de, 1983 yılında İngiltere’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri küresel ölçekte kullanıma sunuldu. İçecek bileşimi, lezzet değişimi ve paketleme, üretim ülkesine göre değişir. Bazı ülkelerde - özellikle Doğu Avrupa'da - ürün, Pepsi Light adı altında etiketlenir ve satılır. İngiltere'de bir kez daha Diet Pepsi olarak yeniden adlandırılan 2015 yılına kadar Avrupa versiyonuyla aynı çizgiye getirmek için Pepsi Diyet olarak adlandırıldı.

Tarihi

Diet Pepsi, ABD'de 1963'te Patio adıyla test edildi. O zamanlar, Bebek Patlayıcıları arasında değişen beslenme alışkanlıkları ve tercihlerine atfedilen olumlu bir alımın ardından, o zamanki içki, ulusal olarak Diet Pepsi olarak başlatıldı. ABD'de ulusal ölçekte dağıtılan ilk diyet kola oldu. Dağıtım, 1983'te Birleşik Krallık’a uzatıldı. Dağıtım bazı ülkelerde alternatif bir isim kullanılmasına rağmen, o zamandan beri dünyadaki diğer ülkelere yayıldı. İtalya'da, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Arjantin, İspanya, Yunanistan, Türkiye,[2] Rusya, Ukrayna, ve Brezilyada içecek Pepsi Light olarak bilinir.

Diet Pepsi, 1960'larda ve 1970'lerde Coca-Cola Company'nin Tab içeceği ile rekabet etti; Bununla birlikte, Coca-Cola şirketi, 1982'de Diet Pepsi'ye en önemli rakip ürün olan Diet Coke'yi tanıttı. 2010 itibarıyla, Diet Pepsi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm gazlı alkolsüz içecek satışlarının yüzde 5,3'ünü temsil ediyor ve hacmen 7'nci alkolsüz içecek markası olarak sıralanıyor. Aynı yıl, Diyet kola yüzde 9,9 pazar payına sahip olarak kaydedildi.[3]

Yıllar içinde ilave Diet Pepsi varyasyonları sunuldu, burada kolaya diğer tatlar (kiraz, vişne, vanilya, limon ve misket limonu gibi) ilave edildi. Diet Pepsi'nin kafeinsiz bir versiyonu da üretilmektedir.[4] Diet Pepsi aroma çeşitlerinin mevcudiyeti ve marka kimliği ülkeye göre değişir. Pepsi Diet, PepsiCo’nun yanı sıra düşük kalorili kola Pepsi Max’i de üretiyor.[5]

Ambalaj

1964 yılında piyasaya sürüldüğü zaman, Diet Pepsi cam şişelerde paketlendi ve ayrıca içecek kutusu formatında da hazırlandı.[6] 1994 yılında Diet Pepsi, her bir kutu ve şişede “tazelik tarihini” listeleyen ilk ürün oldu, daha sonra paketlenmiş yiyecek ve içecek endüstrisinde yaygın bir standart haline gelecek bir uygulama oldu.[7] 2018'den itibaren ürün plastik şişelerde, teneke kutularda ve cam şişelerde, ayrıca restoran ve süpermarket gibi perakende işlemlerinde soda makinesi ile dağıtılmaktadır.

Diet Pepsi'nin ambalajında ​​ve reklamında kullanılan logo, orijinal tekrarından bu yana birçok kez değişti. Ekim 2008'de PepsiCo, logosunu yeniden tasarlayacağını ve Diet Pepsi de dahil olmak üzere ürünlerinin çoğunun yeniden markalanacağını açıkladı. Şu anda markanın mavi ve kırmızı Pepsi Globe logosu, merkezi beyaz bant ürüne bağlı olarak farklı açılarda yayılan bir dizi "gülücük" oldu. Diyet Pepsi söz konusu olduğunda, logo küçük “gülümsemeden” oluşuyordu.[8] 2010 yılının ortalarından itibaren, hem normal hem de diyet olmak üzere tüm Pepsi çeşitleri orta ölçekli "gülümseme" logosunu kullanmaya başladı.

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 27 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2019.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 17 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2011.
  3. "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 11 Ekim 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2010.
  4. "Arşivlenmiş kopya". 3 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2019.
  5. https://www.nutritionix.com/food/diet-pepsi
  6. "Arşivlenmiş kopya". 31 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2019.
  7. https://www.chicagotribune.com/news/ct-xpm-1994-03-31-9403310266-story.html
  8. "Arşivlenmiş kopya". 25 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2019.

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.