Frito-Lay

Frito-Lay; mısır, patates cipsi ve buna benzer aperitif yiyeceklerin üretim ve pazarlamasını yapan firmadır. PepsiCo'nun bir yan kuruluşudur. Frito-Lay Kanada bölümü de vardır. En bilinen markalarına; Lay's, Ruffles, Doritos, Tostitos, Fritos, Cheetos, Rold Gold, Funyuns, Sun Chips, Cracker Jack, Munchos, Smartfood, Oberto, Hostess Potato Chips, Lay's Stax, Miss Vickie's, Munchies, Walkers, Sabritas, The Smith's Snackfood Company, Bluebird Foods, Gamesa, Kurkure, Uncle Chipps, Sabra aittir.

Frito-Lay
Kuruluş 1961
Genel merkezi ,
Sahibi PepsiCo
Website Resmî web sitesi

Frito-Lay 1930'lu yılların başında The Frito Company ve H.W.Lay & Company adlı iki bağımsız şirketin birleşmesiyle kuruldu. Birleşen iki şirket 1961 yılında Frito-Lay, inc. adını aldı. 1964'te PepsiCo ile birleşme kararı alındı. Bu birleşmeyle PepsiCo, inc. çatısı altında toplandı. Hâlen PepsiCo, inc firmasının öz iştiraklerinden birisidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde pazarın yüzde 40'ına hakimdir. Küresel pazarda ise bu pay yüzde 30 seviyesindedir. Bununla birlikte Frito-Lay, PepsiCo'nun toplam satışlarının yüzde 31'ini oluşturmaktadır.

Tarihi

1932'de San Antonio'daki Highland Confectionary şirketinde yönetici olarak çalışan Charles Elmar Doolin annesinden ödünç aldığı 100 dolar ile bir adet manuel patates doğrayıcısı, mısır cipsi tarifi ve mısır cipsi üreticilerinden 19 bireysel satış hesabı aldı. Bu sayede mısır cipsi işine başladı. O zamanlar Frito Company'nin üretim yeri sadece annesinin mutfağıydı. O, kardeşi ve annesi günlük yaklaşık 10 pound kazandıracak kadar bir mısır cipsi üretimi gerçekleştiriyordu.

Markaları

Marka Tür Eski adı Notlar
DoritosTuzluPançoMısır irmiğinden üretilen Doritos ürünleri eskiden Panço markasıyla satılmaktaydı.
RufflesTuzluTırtıklı dilimlenmiş ve kızartılmış patatesten yapılmıştır.
Lay'sTuzluİnce ve düz dilimlenerek kızartılan patates cipsidir.
Alt markalarından olan Lay's Fırından ürünleri mısır irmiği ile patates unu karışımından yapılmaktadır.
CheetosTuzluTombi
ÇerezzaTuzlu
RoccoTatlıTombiBir dönem Tombi markası ile de satılmış olan yumuşak şekerlemelerin yanı sıra sakız, strip gibi tüm tatlı ürünleri bu marka altındadır.
7DaysUnlu2014 yılından itibaren satışına başlanan kruvasan ürünlerinin markasıdır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.