Ömer Fevzi Paşa

Ömer Fevzi Paşa (1818, Tokat - 9 Ocak 1878, Şam), Osmanlı askeri ve devlet adamı.

Ömer Fevzi
Doğum 1818
Tokat
Ölüm 9 Ocak 1878 (60 yaşında)
Şam
Bağlılığı  Osmanlı İmparatorluğu
Hizmet yılları 1837-1878
Rütbesi Müşir
Komuta ettiği Hersek Fırkası, 3. Ordu, İşkodra Vali ve Komutanı, Bosna Vali ve Komutanı, Girit Vali ve Komutanı, Tuna Valisi, Selanik Valisi, Şura-yı Devlet Azası, Cezayir-i Bahr-i Sefid Valisi, Edirne Valisi, Dahiliye Nazırı, Suriye Valisi
Savaşları/Çatışmaları Kırım Savaşı
Madalyaları Silistre Madalyası
Couronne de Fer
Légion d'honneur

Kırım Savaşı sırasında Serdar-ı Ekrem Ömer Lütfi Paşa'nın ordusunda II. Kurmay Başkanı olarak görev yapmış olduğu için “Küçük Ömer Fevzi Paşa” olarak anılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nda çeşitli valiliklerde bulundu.

Yaşamı

1818’de Tokat'ta dünyaya geldi. Yüzyıllardır Anadolu topraklarında bulunan Tokat'ta yerleşik Latifoğlu ailesinin bir ferdidir. 1700'lü yılların sonundaki Anadolu'daki en güçlü Ağa olarak bilinen Latifoğlu Osman Ağa'nın oğludur.

Padişah II. Mahmud, Anadolu’nun en güçlü ağalarından birisi olan Latifoğlu Osman Ağa’nın bir isyan başlatmasından endişelendiği için aşar vergisi artırımı öncesinde kendisini tutuklatarak İstanbul’a getirtmiş ve ev hapsine mahkûm etmişti.

Eğitimi

Latifoğlu Osman Ağa'nın oğlu Ömer Fevzi, II. Mahmut tarafından Viyana'da "Mekteb-i Osmani" olarak bilinen askerî okula gönderildi. Bu okul zamanında Avrupa'daki en önemli birkaç askerî okuldan biriydi ve Avusturyalı Albay Hauzlab nezaretinde eğitim verilmekteydi. Ömer Fevzi yedi yıla yakın bu okulda eğitim aldıktan sonra İstanbul'a döndü.

Askeri Kariyeri ve aldığı madalyalar

Osmanlı ordusunda görev yapan Ömer Fevzi’nin 1854 yılında Rusya ile başlayan Kırım Savaşı üzerine Serdar-ı Ekrem Ömer Paşa'nın ordusunda II. Kurmay Başkan olup, Şumnu ve Silistre kuşatmalarında gösterdiği liyakatten dolayı Mirliva (Tuğgeneral) oldu ve Silistre Madalyası aldı. Serdar-ı Ekrem Ömer Paşa'ya nispetle rütbece daha ast olan Ömer Fevzi'ye Küçük Ömer Fevzi Paşa denildi.

1857 senesinde Ömer Fevzi Paşa Tuna'da kurulan Avrupa Komisyonu'na tam 6 sene Başkanlık yaptı ve bu dönemdeki başarılarından dolayı Avusturya kendisini Couronne de Fer nişanı ile, Fransa da Légion d'honneur nişanı[1] ile onurlandırdı.

Ömer Fevzi Paşa 1863 senesinde Tümgeneral oldu ve Hersek Fırkası Kumandanlığı'na tayin oldu. 1865 senesinde Manastır'da III. Ordu Komutanı oldu.

Mareşal olması ve yaptığı valilikler

1868 yılında mareşal rütbesi ile İşkodra Vali ve Komutanlığına, 1869 senesinde Bosna Vali ve Komutanlığı'na, aynı sene sonunda Girit Vali ve Komutanlığı'na tayin oldu. 1869 yılında Avusturya tarafından François Joseph nişanın I. rütbesi ile onurlandırıldı. 1870 yılı Kasım ayında Tuna Valisi, 1872 yılında Selanik Valisi, 1873 yılında Şuray-ı Devlet Azası, daha sonra Akdeniz Adaları Valisi ve Edirne Valisi oldu. 8 Ağustos 1876 tarihinde Dahiliye Nazırlığı'na getirildi. 9 Ocak 1878 tarihinde Şam'da Suriye Valisi görevinde iken öldü.

Özel hayatı

Müşir Ömer Fevzi Paşa'nın Cemil Bey adlı bir oğlu olmuştur. Bağdat ve Basra'da Kaymakamlık görevlerinde bulunan, Basra'da görevi başında vefat eden Cemil Bey'den olma iki erkek torunu vardır: Behiç Erkin (1869-1961) ve Dr. Talat Erkin (1900-1974). Torunlarından Behiç Bey, Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında önemli rol oynayan ve Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın kuruluşunu gerçekleştiren bir asker; cumhuriyet döneminde önemli bir diplomat olarak hizmet veren bir tarihi kişiliktir ve Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal’in yakın arkadaşıdır.

Kaynakça

  1. Erkin, Behiç (1876-1958). Hatırat. Türk Tarih Kurumu. ss. s.46. ISBN 978-975-16-2317-1.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.