Yandex.Çeviri

Yandex.Çeviri, Yandex tarafından sağlanan amacı metin ve web sayfaları diğer dillere çevirmek olan bir web hizmetidir.

Yandex.Çeviri
URL ceviri.yandex.com.tr
Ticari? Evet
Site türü İstatistiksel makine çevirisi
Sahip Yandex
Başlama tarihi 2011
Geçerli durum Aktif

Sistem milyonlarca çevrilmiş metnin analizine göre sözlüğünü oluşturur. Metni çevirmek için bilgisayar ilk olarak veri tabanı kelimeleri ile karşılaştırma yapar. Sonrasında ise bilgisayar metni temel dil modelleri ile karşılaştırır ve metnin anlatımını metnin bağlamında belirlemeye çalışır.

Çeviricinin Yandex.Browser'da kurulduğundan tarayıcı otomatik olarak desteklenen dilde çeviri yapmayı teklif eder.

Özellikler

2011'de beta testinde açıldığında sadece Rusça, Ukraynaca ve İngilizce dillerine ve 10.000 karakterlik bir limitle ulaşılabiliyordu.

Aralık 2015-Ocak 2016'dan beri 64 dile çeviri mevcuttur.

Çeviri yönü otomatik olarak belirlenir. Tek sözcük, bütün metin ve kişisel web sayfası çevirisi mümkündür. Manuel olarak metin girdiğinizde, sistem pop-up penceresini harekete geçirecektir. Çeviri sayfası ve orijinal sayfa iki pencereli şekilde görüntüleyebilme olasılığı vardır.[1] Windows Phone, Android ve iOS üzerine kurulu uygulaması vardır.[2] Orijinal metnin ve çevirinin telaffuzunu dinleyebilirsiniz.

Bedava versiyona ek olarak ücretli çevrimiçi versiyonu da mevcuttur (10.000 karaktere kadar ücretsiz, sonrası ücretli). Bu çevrim içi versiyon öncelikli olarak internet mağazalarını ve seyahat şirketlerini yerelleştirmek amaçlıdır.[3]

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.