Norveççe

Norveççe, Norveç'te konuşulan ve İskandinavca da denen Kuzey Cermen dil ailesine bağlı bir dildir. Norveççe, Danca ve İsveççe ile çok yakındır ve birini bilen bir kişi diğerlerini de anlayabilir. Özellikle bir Danimarkalı ve Norveçli birbirlerinin dillerini çok kolay okuyup anlayabilmektedir. Bunun temel nedeni ise iki dilin gramerinin tamamen aynı yapıda ve kalıpta olmasıdır.

Norveççe
norsk
Telaffuz [nɔʂk]
Bölge İskandinavya
Etnisite Norveçliler
Konuşan sayısı 4.741.780  (tarih gerekli)[1]
Dil ailesi
Yazı sistemi Latin
Resmî durumu
Resmî dil  Norveç
İskandinav Kurulu
Dil kodları
ISO 639-1 no, nb, nn
ISO 639-2 nor, nob, nno
ISO 639-3 nor
Norveççe'nin İskandinavya üzerindeki dağılımı.
Norveççe'nin diyalektleri.
  Kuzey Norveççesi
  Trøndelag Norveççesi
  Doğu Norveççesi
  Batı Norveççesi

16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Norveç'in resmî dili Danca idi. Yeni bir dil olarak Norveççe'nin oluşturulması, milliyetçilik ve edebiyat tarihi ile alakalıdır. Norveç hükûmeti tarafından belirlenen iki çeşit yazılı Norveççe vardır; bokmål (edebi kitap dili) ve nynorsk (yeni Norveççe). Dil reformları, birçok yazma ve konuşma kolaylığı ile birlikte yeni kelimeler üretmeyi de mümkün kılmıştır. Bu reformlar daha çok Nynorsk Norveççesi'nde etkili olmuştur. Bu yüzden günümüzde Bokmål, muhafazakâr Norveççe, Nynorsk ise radikal Norveççe olarak kabul edilebilir.

Alfabe

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ ÆØÅ
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz æøå
 • æ-Æ uzun "e" olarak
 • ø-Ø ö olarak ("Ou" diye de okunur.)
 • å-Å uzun "o" olarak
 • c "se" olarak
 • u ise "ü" olarak
 • o ise u olarak okunur.
 • j ise y olarak okunur.
 • sj , skj , kj kombinasyonları ş diye okunur.
 • gj , hj kombinasyonlar ' y ' diye okunur.

Norveç'in kral II. Olaf tarafından Hristiyanlaştırılmasından bir süre sonraya kadar Norveççe Orhun alfabesine benzeyen fakat harflerin başka ses değerleri taşıdığı bir Runik yazı ile yazılırdı. Örneğin Runik yazı ile yazılmış Odin ve Orhun alfabesi ile yazılmış Bilge aynı harflerle yazılır[2].

Kaynakça

 1. http://www.ethnologue.com/language/nor
 2. http://www.antalyaonline.net/futhark/FUTHP3E.HTM Norveç'in eski yazısına futhark adının verilmesine sebep olan tașı türkçe okuyup anlam çıkaran bir yazı / araştırma
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.