Tacikçe

Tacikçe (Tacikçe: тоҷикӣ, تاجیکی‎ / tocikī), çoğunluğu Tacikistan'da yaşayan Taciklerin konuştuğu dil. Farsçanın bir lehçesidir. Tacikçe, Tacikistan dışında, Afganistan, Türkmenistan, İran gibi ülkelerde yaşayan Taciklerin de dilidir.

Tacikçe
тоҷикӣ, تاجیکی‎
Telaffuz tojikī
Bölge Orta Asya
Etnisite Tacikler
Konuşan sayısı (4.479.650 atıf 1991)[1]
Dil ailesi
Yazı sistemi Kiril alfabesi
Latin
Fars alfabesi
Resmî durumu
Resmî dil  Tacikistan
Dil kodları
ISO 639-1 tg
ISO 639-2 tgk
ISO 639-3 tgk

Yazı sistemi

Şu anda Tacikçe Kiril alfabesi ile yazılmaktadır; fakat tarihi boyunca hem Latin hem de Arap alfabesi ile yazıldı. Tacikistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde Latin alfabesinin kullanışı 1928'de başladı; ama sonra 1930li yıllarında bunun yerine Kiril alfabesi kullanılmaya başladı. Afganistan'daki Tacikler Arap yazı sistemini kullanmaya devam ettiler ve bu yazı sistemi hâlâ daha Afganistanlı Tacikleri tarafından kullanılmaktadır. Tacikistan, bazı koşullar tamamlandıktan sonra Kiril alfabesinden Arap sistemine döneceğini ilan ederek[2] İran ve Afganistan (Farsça konuşan ülkeler) ile daha yakın kültürel bağlar kurmayı amaçlamaktadır.

Dipnot

  1. "Arşivlenmiş kopya". 7 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2014.
  2. "Tajikistan to use Persian script". 6 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2008.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.