Pamir dilleri

Pamir dilleri, Pamir Dağları'nda, özellikle Panç Nehri ve kolları boyunca konuşulan bir Doğu İran dilleri bölgesel grubudur.

Pamir dilleri
Bölge Pamir Dağları
Dil ailesi
Dil kodları
ISO 639-3

19. ve 20. yüzyılların başlarında, Pamir dil ailesi bazen Batılı dilbilimciler tarafından Galçah dilleri olarak anılıyordu.[1] Galçah terimi, artık Pamir dillerini veya bu dillerin konuşurlarını tanımlamak için kullanılmamaktadır.

Pamir dilleri araştırmalarına en çok katkı sağlamış araştırmacılarından biri Sovyet dilbilimci İvan İvanoviç Zarubin'di.

Coğrafi dağılım

Pamir dilleri en çok Kuzeydoğu Afganistan'ın Badahşan Eyaleti ve Doğu Tacikistan'ın Dağlık Badahşan Özerk Bölgesi'nde konuşulmaktadır.

Pamir dilleri Sincan'da da konuşulur ve bir Pamir dili olan Sarıkol dili, Afganistan-Çin sınırındaki Sarıkol Dağları'nın ötesinde konuşulması nedeniyle mevcut İran dilleri içinde en doğuda kalan dil olarak nitelendirilir.

Vahi dili konuşan topluluklar, Çitral, Hayber-Pahtunhva ve Pakistan'daki Gojal ve Gilgit-Baltistan'da da bulunur.

Güneydoğu İran dilleri grubunun Pamir dilleri dışında tek yaşayan üyesi Peştucadır.

Sınıflandırma

Pamir dillerini İran dillerinin tek bir alt grubu olarak birleştiren hiçbir özellik bulunmamıştır.[2] Ethnologue, Pamir dillerini Peştuca ile birlikte bir Güneydoğu İran dili olarak listeler,[3] ancak Encyclopædia Iranica'ya göre Pamir dilleri ve Peştuca Kuzeydoğu İran dilleri dalına aittir.[4]

Pamir dilleri dört alt gruba bölünür: Şugni, Sarıkol ve Yazgulyam dillerini kapsayan Şugni-Yazgulyam grubu; Munci-Yidga grubu; İşkaşim grubu ve Vahi grubudur. Diller, özne-nesne-fiil sözdizimsel tipolojisine sahiptir.

Durum

Tacikistan ve Afganistan'daki Pamir dilleri konuşurlarının büyük çoğunluğu Tacikçe'yi (Farsça) yazılı dil olarak kullamaktadır ve bu dil Pamir grubu dillerinin aksine bir Güneybatı İran dilidir. Dil grubu tehlike altındadır ve 1990 yılındaki bilgilere göre toplam konuşmacı sayısı yaklaşık 100.000 civarındadır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. In his 1892 work on the Avestan language Abraham Valentine Williams Jackson, The later Iranian languages, New Persian, Kurdish, Afghan, Ossetish, Baluchi, Ghalach and some minor modern dialects." Boş kaynak (yardım)
  2. Antje Wendtland (2009), Pamir dillerinin Doğu İran’daki konumu, Orientalia Suecana LVIII "Pamir dilleri, dilsel olarak oldukça çeşitli ve ortak bir ataya kadar geri izlenemeyen bir grup Doğu İran dilidir. Pamir dilleri Coğrafi konumlarına göre genetik yakınlıklarından ziyade. Pamir dillerinin diğer tüm Doğu İran dillerinden ayırt edilebileceği özel özellikler de bulunamıyor. ”
  3. Güneydoğu İran Soy Ağacı . SIL Uluslararası. Etnoloji: Dünyanın Dilleri.
  4. Nicholas Sims-Williams, Doğu İran dilleri 29 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Ansiklopedi İran'da 29 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Online Edition, 2010. "Modern Doğu İran dilleri daha sayısız ve çeşitlidir. Çoğu Kuzey-Doğu: Ossetic; Yaghnobi (bir lehçeden türemiştir). Sogdian ile yakından ilişkili, Yazghulyami (Sokolova 1967) ve şimdi soyu tükenmiş Wanji'nin (Schmitt, J. 420'deki J. Payne) bağlandığı Shughni grubu (Shughni, Roshani, Khufi, Bartangi, Roshorvi, Sarıkoli); Ishkashmi, Sanglichi ve Zebaki, Wakhi, Munji ve Yidgha ve Pashto. "

Kitap kaynağı

  • Payne, John, "Pamir languages" in Compendium Linguarum Iranicarum, ed. Schmitt (1989), 417444.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.