Ulusal İstihbarat Teşkilatı (Şili)

Ulusal İstihbarat Teşkilatı (İspanyolca: Agencia Nacional de Inteligencia, ANI) Şili ulusal hükûmeti istihbarat kuruluşudur. 2004 yılında oluşturulan kurumun, görevi eşgüdüm ve istihbarat üzerine Başkan'a tavsiyelerde bulunmaktır. Onun şimdiki direktörü Gonzalo Yuseff Quiroz olmaktadır.[1] Bir önceki direktörü Gustavo Villalobos'da Kamu Güvenliği ve Bilgi Müdürlüğü'nün (İspanyolca: Dirección de Seguridad Pública e Informaciones) son yöneticisiydi. ANI bütçesi yaklaşık 4 milyon Amerikan dolarıdır.[2]

Arka Plan

Askeri Gizli Servis, özel operasyonlar için oluşturulduğu zaman Şilili istihbarat servislerinin öyküsü, erken on dokuzuncu yüzyıla dayanmaktadır. Birkaç başarılı görevleri gerçekleştirildiği zaman onun en önemli çalışması Pasifik Savaşı sırasında olmuştur. Bunlar, Jorge Inostroza Cuevas tarafından kaleme alınan çok popüler bir askeri roman, Adiós al Séptimo de Línea Şili'de yeniden yazı edilmiştir.

Şili Ordusu, Ordu İstihbarat Müdürlüğü (Dirección de Inteligencia del Ejercito) oluşturulurken, Prusya Ordusunun desteği ile uzmanlaşmış, ya da DINE zamanı hizmeti yeniden yapılandırılmıştır. Buna paralel olarak, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nin kendi hizmetleri (Deniz Kuvvetleri İstihbarat Servisi ve Hava Kuvvetleri İstihbarat Servisi) oluşturuldu.

Augusto Pinochet, Ulusal İstihbarat Müdürlüğü (Dirección de Inteligencia Nacional) veya DINA, askeri diktatörlük sırasında, ayrıca oluşturulan solcu partiler ve hareketlerle (Sosyalist, komünist ve MIR) mücadele etmek için özellikle yönlendirildi. Onun ilk müdürü Albay Manuel Contreras idi. Bu kurum aynı görevlerinin yerine, Ulusal Bilgi Merkezi (Central Nacional de Informaciones, ya da CNI) DINA'yı oluşturmak için 1977 yılında dağıttırıldı. CNI 1990 yılı içinde çözülmüştür.

Teşkilat ve Görevleri

ANI rolleri, kuralları ve etkinlik gösterdiği şekilde gizlilik kurulması, 2004'te 19974 sayılı Yasa ile kurulmuştur. En yüksek makam başkanı özel güvenlikten sorumlu Direktörü olmaktadır.

Teşkilat, 2006 düzenlemelerine göre, yaklaşık 125 kişilik bir kadroya sahiptir.

Bu Kamu Güvenliği ve Bilgi Müdürlüğü (DISPI, halk arasında İspanyolca Office ya da La Oficina olarak da bilinir) ve Millî Savunma Kurmay İstihbarat Müdürlüğü (DKB), Silahlı Kuvvetler İstihbarat Müdürlüğü ve yasal devamı olan istihbarat müdürlükleri ya da Düzenin Kuvvetleri ve Kamu Güvenliği, ya da Şili Karabinalıları ve Şili Araştırmalar Polis Karargâhındadır.

Onun temel görevi Şili devlet istihbarat sisteminin bir parçası olarak ve Şili Silahlı Kuvvetleri ve polis istihbarat birimlerinin Askeri İstihbarat Müdürlüğü çalışmalarını tamamlayan siyasi istihbarat, üzerinde çalışmaları yürütmek için Şili Karabinalıları ve Şili Araştırmalar Polisini de içerir.

Casusluk görevlerinin bir parçası olma

BBC, ANI'nin Şili hükûmetine göre, casusluk ile meşgul olmadığını bildirmiştir.[3]

Kaynakça

  1. "Ministerio del Interior presentó al nuevo director de la agencia nacional de inteligencia". 3 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2015.
  2. Chris Hippner, (Master tezi, Aralık 2009), 88, "A Study Into the Size of the World’s Intelligence Industry" 22 Aralık 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  3. BBC, World Latin America

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.