Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi

Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi (Felemenkçe: Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD), Felemenkçe telaffuz: [ˈɑlɣəmeːnə ˈɪnlɪxtɪŋə(n) ɛn ˈvɛi̯ləxɦɛi̯dzdinst], eskiden İç Güvenlik Servisi (Hollandaca: Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) olarak bilinen) olan Hollanda gizli servisidir. Merkezi Zoetermeer'de bulunmaktadır. Ulusal Güvenlik Bürosu selefi olarak (Felemenkçe: Bureau voor Nationale Veiligheid) 1945-1947'de oluşturuldu.

Görevi

Askeri İstihbarat ve Güvenlik Servisi (MIVD) özellikle uluslararası tehditlerin, örneğin casusluk, askeri ve devlet destekli tehditler üzerinde durur, AIVD çoğunlukla Hollanda Ulusal Güvenliğine yönelik yerli askeri olmayan tehditler üzerinde durmaktadır. AIVD, selefi BVD aksine, istihbarat toplama ve ulusal güvenlik açısından hem yerli hem de yabancı tehditlerle mücadeleye yardımcı olmaktadır.

Gözetim ve hesap verebilirlik

AIVD merkezi

İçişleri Bakanlığı AIVD eylemlerinde (ve ülke içi ilişkilerde) siyasi olarak sorumludur. Gözetim iki organ tarafından sağlanır:

 • İstihbarat ve Güvenlik Hizmetleri Komitesi (Felemenkçe: Commissie voor de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten, CIVD), 2009 yılına kadar Sosyalist Parti (SP) olmamasına rağmen, Devletler Genel İkinci Odası'nda temsil edilen tüm siyasi partilerin liderlerini içeren ve bu komitenin bir parçası olmak istememiştir.[1]
 • Devletler Genel İkinci Odası tarafından atanan Bir Gözetim Komitesi (Felemenkçe: Commissie van toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten, CTIVD).

AIVD bütçesini içeren yıllık bir rapor yayınlar. Yayınlanan sürüm bilgileri duyarlı sayılır ve düzeltmeleri yapılmış yazı içerir.

AIVD özel bir vatandaş üzerinde tutulan kayıtları yayınlamak için mahkemeler tarafından zorlanamaz, ancak şu anki durumda alakalı gizli bilgileri tutabilir. Beş yaşından daha az hiçbir bilgi kendi kayıtları hakkında özel vatandaşlara her koşulda sağlanacaktır.

Etkinlikleri

Ana etkinlikler şunlardır:

 • böyle solcu aktivistler, İslami gruplar ve aşırı sağcılar gibi belirli grupları izleme
 • yerli ve yabancı istihbarat servislerinden istihbarat tedariği
 • arka planda "güven konumlarında" istihdam, bireyler üzerinde kontroller, özellikle kamu görevi ve daha yüksek bir ya da (örneğin telekomünikasyon, bankalar, büyük şirketleri gibi) sektörde ayrıcalıklı konumların verimi - Bu ironik parlamenter gözetim komiteleri üyeleri
 • böyle bombalama (terörist) ve tehdit olarak soruşturma olayları
 • siyasi figürlerin korunmasına ilişkin danışmanlık dahil, tavsiye verme ve ulusal güvenliğe riskler hakkında uyarı
 • Hollanda Ulusal İletişim Güvenlik Kurumu, devlet kullanıcıları için iletişim güvenliği konusunda danışmanlık hizmeti vermek.

Yöntem ve yetkililer

Onun yöntemleri ve yetkililer şunlardır:

 • telefon ve internet akıtmaları (mahkeme emri yerine) İçişleri Bakanı tarafından yetkilendirilmiştir
 • sızmalar (belli bir grubun kolay erişimi olan, yabancılar tarafından nadiren hizmet çalışanları tarafından)
 • muhbirlerin kullanılması (grupların mevcut üyeleri alınırlar)
 • açık kaynaklar istihbaratı
 • polis istihbaratına sınırsız erişimi
 • diplomatik statü altında (tam diplomatik dokunulmazlık dahil) Hollanda'da ikamet eden yabancı istihbarat servisiyle ilişkilerin kullanımı, AIVD otoritesini aşan istihbaratı toplamak

İkinci olarak teknik bir dış istihbarat servisinden istihbaratı elde etmeyle aynıdır; bu yöntem doğrulanmamıştır.

AIVD emniyet mensupları, her polis bölgesinde görevlendirilen Bölgesel İstihbarat Servisi (Regionale Inlichtingen Dienst, RID) ile sıkı bir uyum içinde çalışır.

Etki ve sonuçları

2001 yılından önce, Hollanda'nın, dünyanın en büyük, mutlak bir dizi, telefon dinlemeleri vardı.

Solcu aktivizm üzerine hizmetin odağı efsanedir; solcu eylemciler gerçek ya da hayali olsun hizmetin etkinliklerine ilişkin paranoya ile büyük önlemler gösterirler. Solcular yerine sağcı ya da İslami örgütler üzerindeki bu odaklanma, Soğuk Savaş'ın ve RaRa, Kızıl Ordu Fraksiyonu, ve böyle oluşturulan tarihsel tehditlere karşı bir mirastır. Bazı maddelerde Hollanda'nın Marksist-Leninist Partisi, sahte örgüt kurmak ve tamamen güvenlik hizmeti ile kontrol edilen onayı ile böyle bir paranoya taraflara ödünç verilmiştir.

Bu AIVD polis ve savcılık çevrelerinde önemli bir etkiye sahip, şüpheli teröristlerin inandırıcı olmayan gizli delil olmadan davası (ve suçsuz bulunan) ya da başarılı olarak (Molla Krekar) iade edilen verilmiş son vakası olduğu muhtemeldir.

Kaynakça

 1. "Agnes Kant over toetreding tot 'Commissie Stiekem" (Felemenkçe). Nos.nl. 26 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2015.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.