Belçika Genel Bilgi ve Güvenlik Servisi

Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi, (Felemenkçe: Algemene Dienst Inlichting en Veiligheid ADIV, Fransızca: Service Général du Renseignement et de la Sécurité SGRS) Ulusal Savunma Bakanı sorumluluğu altında Belçika askeri istihbarat hizmetidir. Bu arada sivil Belçika Devlet Güvenlik Servisi, iki Belçika istihbarat servisinden biridir.

ADIV belirtkesi

GISS ortamında müdürü de Belçikalı Askeri Savunma Kurmayı'nın bir parçası olan kadro İstihbarat ve Güvenlik (ACOS IS), Şef Yardımcısı olarak adlandırılır.

Servisin dört tümenden oluşan, İstihbarat Bölümü, Güvenlik Bölümü, Güvenlik İstihbarat Bölümü ve Destek Bölümü vardır.

Geçmiş

1980'lerde, Walloon Brabant süpermarket cinayetleri ve Muharip Komünist Hücreler gibi grupların faaliyetleri ve neo-Nazi Westland Yeni Gönderi de dahil olmak üzere çok sayıda olay, ulusun polis ve istihbarat birimlerinin dikkatini çekti ve eleştiri etkinliklerine etkisizliğini getirdi.

1991 yılında, iki devlet bir soruşturma ile, Belçika'nın federal parlamento yetkisi altında herhangi bir dış denetime daha önce tabi değildi; bu kurumları getirmek için kurulmuştur, Komite olarak bilinen kalıcı bir parlamento komitesidir. Görev ve bu kurumların yöntemlerini düzenleyen mevzuat 1998 yılında uygulamaya koyulmuştur.

Ayrıca bakınız

  • Belçika stay behind ağı
  • Belçika'da Gladio

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.