Savunma İstihbarat Füzyon Merkezi

Savunma İstihbarat Füzyon Merkezi (DIFC - Defence Intelligence Fusion Centre) Cambridgeshire RAF Wyton'da yer almakta olan . Büyük ölçüde Ulusal Görüntü Kıymetlendirme Merkezi'nin (resmen JARIC olarak da bilinir) ve daha sonra Savunma Coğrafi İstihbarat Merkezi gibi yıllardır bilinen personelinden oluşturulan bu Sydney Cotton, Dünya Savaşı'nın başında geri gizli keşif operasyonlarıyla kendi geçmişini izleyebilir ve MI6 ve ardından MI4 ve RAF Medmenham (Bletchley Park kardeşi) Müttefik Merkezi Yorumlama Birimi oluşumudur. Bugün, DIFC rolü sadece Görüntü İstihbaratı ötesinde artmıştır. Savunma İstihbaratı içinde Müşterek Kuvvetler İstihbarat Grubu (JFIG) Bölümü olan DIFC birincil görevi Savunma planlama, cari işlemler ve istihbarat değerlendirme süreçlerini desteklemektir. DIFC hala silahlı kuvvetler ve diğer Birleşik Krallık Hükûmeti ortakları için disiplinlerarası istihbarat füzyonu yürüten aynı zamanda uzman görüntüleriyle istihbarat sağlamaktır. Birlikte diğer gelişmiş teknolojileri ile, DIFC kullanım verilerine ve (uydu görüntüleri dahil) çeşitli kaynaklardan raporlamalara, Görev Grupları'nda bütünleşik disiplinlerarası, taktik, işletimsel ve stratejik karar vericilere önemli bilgiler ve aşırı izlemler sağlamaktır. DIFC bir RAF Grubu Kaptanı komutasındaki bir ortak hizmet ve sivil bir örgütlenmedir.[1]

Geçmiş

İkinci Dünya Savaşı, Fotoğraf Geliştirme Birimi (PDU) öncesinde 19 Ocak 1940'ta kurulmuştur ve İngiltere'nin Gizli İstihbarat Servisi (MI6) tarafından yürütülen başarılı gizli hava keşif operasyonlarının bir dizisini takiben (MI4 kod adıyla anılan) daha sonra Fotografik Yorumlama Ünitesi adını (11 Temmuz 1940 tarihinde PUB) almıştır.

Savaş Bakanlığı'nın bir dizisi sayesinde PIU 7 Ocak 1941 tarihinde Merkez Yorumlama Birimi (CIU) olarak değiştirildi ve Ağustos 1947 yılında Müşterek Fotografik Hava İstihbaratı Merkezi (UK) JAPIC (İngiltere) ile yeni organizasyon olarak tekrar değiştirildi. JARIC'e [UK] - 17 Aralık 1953'te üniteye Ortak Hava Keşif İstihbaratı Merkezi [UK] adı verildi.

JARIC Fotografik Kanadı Aralık ayında Fotografik Yorumlama Ortak Okulu'na (JSPI) katıldı, 1956 yılında Medmenham, Nuneham Parkı, Wyton ve Wembley'deki yerden Cambridgeshire Huntingdon yakınındaki Brampton'a taşındı.

1980 yılında (UK) Nisan 1975'te Kıbrıs merkezli JARIC (ME) kapanması ardından daha sonra JARIC (NE) yansıtacak şekilde adı düştü. Savunma Bakanlığı içinde daha merkezi bir hükûmetin rol almasıyla, 19 Nisan 1996 tarihinde Ünite'nin, Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin işletim kontrolü altına düşmesi durduruldu ve Genel Müdürü İstihbarat ve Coğrafi Gereksinimlerin işlemsel kontrolü altında bir ajans haline geldi.

1 Nisan 2000 tarihinde Ünite'nin bağımsız bir kurum olarak işleyişi durdu ve Savunma Coğrafi ve Görüntü İstihbaratı Ajansı (DIA) içinde Askeri Ölçme ile birleşti.

10 Ekim 2005 tarihinde JARIC adı görüntülerinin kendi kaynakları ağırlıklı olarak uydu görüntülerine dayalı olması İngiltere Hava Keşif platformları tarafından sağlanan uzaklığa kaymıştır ve gerçeğini yansıtmak için kullanılan bir kısaltma olmaktadır. Tanımlayıcı 'Ulusal Görüntü Kıymetlendirme Merkezi' daha iyi Savunma Bakanlığı bünyesinde olarak ancak daha geniş İngiltere istihbarat topluluğu içinde sadece JARIC rolünü açıklamak için JARIC başlığına eklendi.

10 Haziran 2006 tarihinde DGI (bu ajans durumu sonraki gibi kaldırıldı) Müşterek Kuvvetler İstihbarat Grubu olarak değiştirildi ve 1 Nisan 2012'de, Müşterek Kuvvetler Komutanlığı (JFC) kapsamında taşındıktan sonra İstihbarat Toplama Grubu (ICG) ve değiştirildi; Feltham, Middlesex'e dayanıyordu ve Savunma Coğrafi Merkezi'nden (DGC) oluşuyordu (JFIG), Ortak RAF Digby, Ortak Havacılık ve Hermitage Coğrafi Örgütü (JAGO) ve RAF Northolt ve JARIC'e; Destek Teşkilatı (NSSO), sinyal ulusal Görüntü Kıymetlendirme Merkezi RAF Brampton'a dayanıyordu.

13 Temmuz 2012 tarihinde başlık JARIC ve resmî emekli sonrası, ünite Savunma Coğrafi İstihbarat Merkezi (DGIFC) adını almıştır.

RAF Wyton'nun Pathfinder binasına taşınması (PRIDE Programı)

Pathfinder Binası, RAF Wyton

2013 yılında, DGIFC 17 Eylül 2014 tarihinde DIFC adına değiştirilerek işbirliği ve yenilikçiliği geliştirmeyi amaçlayan bir çoklu-istihbarat, açık plan ortamı yaratarak RAF Wyton'nun Pathfinder Binası RAF Brampton'a taşındı.[2]

DGIFC daha da geliştirilmek ve operasyonların ve stratejik tehdit değerlendirmelerinin desteğini geliştirmek, mantıklı ve Savunma İstihbaratı etkin Savunma İstihbarat Mülkü (PRIDE), ve özellikle de Müşterek Kuvvetler İstihbarat Grubuna bütünleştirilme programı kapsamında RAF Wyton'a taşındı. Program, Feltham adlı Müşterek Kuvvetler İstihbarat Toplama Grubu'na (JFIG -HQ) taşındı. DGIFC - Cambridgeshire RAF Wyton Almanya'da Hermitage Denison Kışlası ve Ayrshire Kışlası'ndan RAF Brampton yanı sıra 42 Mühendis Alayı'dır (Coğrafi).[3]

Uzmanlık alanları

DIFC rolü daha teknik istihbarat disiplinleri gibi kapsayacak şekilde daha geleneksel fotografik analizinde gelişti:[1]

IMINT (Görüntü İstihbaratı)

IMINT uydu ve hava fotoğrafları üzerinden bilgi toplayan bir istihbarat toplama disiplinidir. DGIFC gelişmiş bilimsel temelli MASINT analizi raporlama temel etkinlikleri görüntüleri analizinin tüm yönleriyle ilgilenmektedir.

MASINT (Ölçme Ve Tamga İstihbaratı)

MASINT ikincil ölçüm ve tanımlanmasını kolaylaştırmak için kaynak, çıkarıcı veya gönderen ile ilgili herhangi bir ayırt edici özelliklerinin belirlenmesi amacıyla algılama araçlardan elde edilen verilerin analizinden bilimsel ve teknik istihbarat vardır. DIFC 'görüntüleri türetilmiş MASINT' aksi durumda AGI veya Gelişmiş Coğrafi İstihbarat olarak bilinen İngiltere'nin tek sağlayıcısıdır.

GEOINT (Jeouzamsal İstihbarat)

GEOINT coğrafi olarak belirlenen bilgilerin kıymetlendirilmesi ve analizini içeren bir istihbarat disiplinidir. GEOINT kaynaklar, ticari veya askerî uydular tarafından toplanan ya da İHA (İnsansız Hava Aracı) veya keşif uçağı gibi diğer yetenekleri ile görüntüleri ve harita verilerini içermektedir.

Ayrıca bakınız

  • JARIC
  • RAF İstihbarat
  • MI4

Kaynakça

  1. "Defence Intelligence: roles - Detailed guidance - GOV.UK". www.gov.uk. 17 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2015.
  2. "UK JARIC Transitions to Defence Geospatial and Intelligence Fusion Centre" (PDF). Kasım 2012.
  3. "PRIDE (DIS) Site - headquarters, mod, defence, intelligence". wikimapia.org. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2015.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.