Brezilya İstihbarat Teşkilatı

Brezilya İstihbarat Teşkilatı (Portekizce: Agência Brasileira de Inteligencia; ABIN) 1960'ların ortalarında Castello Branco hükûmeti sırasında oluşan Serviço Nacional de Informações (SNI) ya da Ulusal Bilgi Servisi halefi kuruluşudur.

Brezilya İstihbarat Teşkilatı
Agência Brasileira de Inteligência
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 7 Aralık 1999) (1999-12-07)
Önceki kurum
  • Serviço Nacional de Informações
Türü İstihbarat teşkilatı
Bağlılığı Brezilya Federatif Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı (Kurumsal Güvenlik Bakanlar Kurulu)
Yıllık bütçe $250 milyon (2007)[1]
Yönetici(ler)
  • Wilson Roberto Trezza, Genel Direktör
Web sitesi abin.gov.br

1985 yılında Brezilya'da başlayan demokratikleşme sürecinin bir parçası olarak sivil liderliğindeki hükûmetin kontrolü altında istihbarat teşkilatları getirmek için Cumhurbaşkanı Fernando Yaka de Mello tarafından girişimde bulunulan, kısa ömürlü (1990-1994) Secretaria de Assuntos ile SNI yerine Estratégicos (SAE) ya da Stratejik İşler Sekreterliğidir. Ancak, 144 SNI subaylarının görevden alınmasına rağmen, teşkilat, sivil hükûmeti atlatmış olarak askeri, etkin gözetim ve ülkenin istihbarat faaliyetlerinin denetimine hakim olmaya devam etmektedir.

Güncel teşkilat

1995 yılında Cumhurbaşkanı Fernando Henrique Cardoso SAE başında bir sivili yerleştirip daha sonra ABIN'i yarattı. Diğer pek çok Latin Amerika ülkeleri gibi, Brezilya'da Ordu tarafından katılımı ve iç siyasete ilişkin istihbarat kollarını, uzun bir geçmişi aşmak zorunda kalma sorunuyla karşı karşıyadır. Erken, ABIN teşkilatı Cumhurbaşkanı'nın doğrudan kontrolü altında, bir telekulak ve etkisine yol açan ufak bir skandal ile kusurlu ve Kurumsal Güvenlik Bakanlar Kurulu olan yerine ulusal kongreye karşı sorumludur. Bu bir kez daha Brezilya istihbarat örgütleri ve bunların uygulamaları hakkında ordunun etkisini azaltmak için bir girişimde zarar etmişti.

Ancak, birbiri ardına gelen hükûmetlerin iç siyasette silahlı kuvvetler ve ilgili istihbarat örgütlerinin etkisini azaltmak için bir dizi adımlar atılmıştır. Brezilya'da bu gruplar ve hükûmet arasındaki ilişkiler, çok yakından, yıllardır iç içe gelişmektedir. İstihbarat örgütlerinin odağı olan dış tehditlere ve milletin demokrasi desteğine odaklanan iç muhalefeti yönetmekten dolayı yavaş hareket eden bir örgüt gibi görünmektedir.

Telekulak cezası

1 Eylül 2008 tarihinde Anayasa Mahkemesi, Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva'nın da direktörü olan Paulo Lacerda'da dahil olmak üzere, örgütün liderliğini askıya almış ve Senato ve başkanları da dahil olmak üzere üst düzey figürlerin telefon dinlemeleri Veja dergisinde çıkan iddialarla ilgili soruşturma başlatmıştır.

Güncel işlevler

ABIN ana işlevi Kanunu'nun Demokratik Devlet, Brezilya egemenlik ve kamu gücünün etkinliğini Brezilya toplum ve hükûmeti gerçek ve olası tehditleri araştırmak ve savunmaktır.

Slogan

Teşkilatın sloganı "demokratik hukuk toplumunun savunulması için ve ulusal çıkarların istihbaratı yapmaktır" (Portekizce: A Inteligencia em Merkez Savunma da SOCIEDADE, do Estado democrático de Direito e dos İlgi Alanları nacionais).

Ayrıca bakınız

  • Brezilya Federal Polisi
  • Ulusal Asayiş Gücü (Brezilya)
  • Brezilya Askeriyesi
  • Brezilya Savunma Bakanlığı

Notlar ve kaynaklar

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.