Milli Güvenlik Bakanlığı (Türkmenistan)

Millî Güvenlik Bakanlığı veya MNB (Türkmence: Türkmenistanyň Milli howpsuzlyk ministrilgi) Türkmenistan hükûmetinin istihbarat kurumudur. Büyük ölçüde Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra kalan KGB organlarının kalıntılarından oluşmakta ve işlevleri de büyük ölçüde aynı kalmıştır. KNB ve Ulusal Polis Gücü İçişleri Bakanlığı başkanlığındadır.[1]

Millî Güvenlik Komitesi 2002 yılına kadar KNB olarak biliniyordu.

İnsan hakları kaygıları

Uluslararası Af Örgütü, MNB'nin dini inançları için bazı Türkmen gruplara hoşgörüsüz olduğunu ve sadece Rus Ortodoks Kilisesi ve Sünni Müslümanların üyelerine hoşgörülü olduğunu iddia etti.[2] İnsan Hakları İzleme Örgütü KNB'nin defalarca hapis ve siyasi rakipleri taciz ettiğini iddia etti. Her iki örgüt de KNB'nin ajanları tarafından işkence kullanılmasından bahsetmektedir.[3]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Curtis, Glen (1 Mart 1996). "Library of Congress Country Study: Turkmenistan". Kongre Kütüphanesi. 8 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2007.
  2. "Fear for safety; torture/ill-treatment" (PDF). Open letter to gov't officials in Turkmenistan (Basın açıklaması). Amnesty International. 5 Aralık 2000. Erişim tarihi: 26 Ekim 2007.
  3. "Human Rights Developments". Human Rights Watch. 1999. 11 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2007.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.