Savunma Stratejik İstihbarat Servisi (Portekiz)

Savunma Stratejik İstihbarat Servisi (Portekizce: Serviço de Informações Estratégicas de Defesa veya SIED) Portekiz dış strateji istihbarat kurumudur.

Savunma Stratejik Bilgi Servisi
Serviço de Informações Estratégicas de Defesa
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 2004
Önceki kurum
  • Savunma ve Askeri Stratejik İstihbarat Servisi (SIED)
Türü İstihbarat teşkilatı
Üst kuruluş Portekiz Cumhuriyeti İstihbarat Sistemi (SIRP)
Adres Lizbon, Portekiz
Yönetici(ler)
  • Júlio A. C. Pereira, SIRP Genel Sekreteri
  • José Casimiro Morgado, Direktör
Web sitesi sied.pt

SIED'in görevi ulusal bağımsızlığı, ulusal çıkarları ve Portekiz Devletinin dış güvenliğini koruma amacıyla bilgi üretmek olmaktadır.[1]

Geçmiş

SIED varlığı aslen 1984 yılında Portekiz Cumhuriyeti Bilgi Sistemi Kanunu ile öngörülmüştür. Ancak, etkin hale getirilmeden önce bile, bu kökenli SIEDM (Stratejik ve Askeri Bilgi Servisi), Askerlik Bilgi Servisi (SIM) ile birleştirilmiştir. Bu 1997 yılında etkin duruma geçmiştir. 2004 yılında, SIEDM askerî bileşenini kaybederek SIED ile değiştirildi.[2]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Missão, visão e valores". www.sied.pt (Portekizce). 24 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2013.
  2. "Resenha Histórica". Sied.pt (Portekizce). 24 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2013.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.