Norveç İstihbarat Servisi

Norveç İstihbarat Servisi (NIS)[1] ya da Etterretningstjenesten (E-tjenesten) Savunma Şefi ve Savunma Bakanlığı'na bağlı bir Norveç askeri istihbarat kuruluşudur.

Norveç İstihbarat Servisi
'E-tjenesten
Etterretningstjenesten
Genel bilgiler
Türü Hükûmet Kurumu
Bağlılığı Norveç Savunma Bakanlığı
Adres Oslo, Norveç
Web sitesi www.mil.no/etjenesten

Geçmiş

Olav Njølstad "ABD ve Büyük Britanya ile Stay-behind iş birliğinde Norveç istihbarat servislerinin tarihinin bir dönüm noktasını temsil" etmektedir.[2] Stay-behind Thru ayrıca, "CIA, son olarak Norveçli istihbarat servislerinin kendi güvensizliğini ele geçirdi. Frank Wisner ve Richard Helms'in Norveç'te Ekim - Kasım 1949'da gizli ziyareti - "önemli bir dönüm noktası" idi.[2] Ziyaretin amacı Norveç'in tarafında üst sorumluluğa sahip "olanlar ile Stay Behind'ı" tartışmaktır.[2] 1995 yılında, Savunma Bakanlığı İstihbarat Servisi II. Dünya Savaşı'nın sonundan bu yana CIA ve MI6 ile iş birliği içinde bir stay-behind hizmeti olarak işletilen olduğu doğrulandı.

2013 denetimleri

12 Ağustos 2013 tarihinde Parlamentonun İstihbarat Gözetim Komitesi tarafından ilk kez duyurulmamış denetimle, Oslo Lutvann'da NIS merkezi oluşturuldu.[3] Bu inceleme "Kim onlar gözetim altında olduğunu düşünmüş"[4] "bir veya daha fazla kişilik bir şikâyetin"[3] bir sonucu olduğu gelmiştir.

27 Ağustos 2013 tarihinde Parlamento'nun İstihbarat Gözetim Komitesi (EOS Komitesi) Oslo Havnelageret İstihbarat Servisi'nin en önemli olanakları arasında bir habersiz denetim yaptı.[5] 29 Ağustos 2013 tarihinde Dagbladet [6] ya istihbarat servisi ya da insanlar için kaynaklar olduğu -kim hizmet olarak gelecek kaynakları işe almak için istedim kaynaklarına göre İstihbarat Servisi 400'den fazla Norveçliler dahil diplomatlar ve bürokratlar[6] hakkında kişisel bilgiler saklı olduğunu söyledi.[3][5]

Havnelageret denetlemesi, 4 Eylül 2013 tarihinde bir ilan ile denetim tarafından[7] izlendi.

Örgütlenme

Servis, Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzeyinde yer alan aşağıdaki istasyonların, hepsini ya işletmiş, ya da hala çalışır hale getirmiştir:

Kirkenes, Vardø ve Vadsø Kola Yarımadası'nda, eski Sovyet Kuzey Filosu'nun evi ve şimdi onun Rus eşdeğeri Murmansk bölgesinde Severomorsk civarında Rus sınırına yakındır.

Servis en az bir ELINT gemisi ve F/S Marjata kullanır.

E 14

E 14 (Norveç) (Seksjon için spesiell innhenting) yurt dışındaki gizli görevlerine odaklanarak, İstihbarat Teşkilatı içindeki çok gizli bir bölüm olmuştur.

Önderleri

  • General Kjell Grandhagen (2010 yılından bu yana görevdeki)
  • Vilhelm Evang (1946 - 1965)

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.