Ulusal Değerlendirmeler Bürosu (Yeni Zelanda)

Ulusal Değerlendirmeler Bürosu (NAB - National Assessments Bureau) Yeni Zelanda'nın istihbarat ajanslarından biridir. 2010 yılında bugünkü durumuna değiştirildiği zaman eskiden Dış Değerlendirmeleri Bürosu olarak biliniyordu. Özellikle ulusal güvenlik konuları açısından, Yeni Zelanda'nın çıkarlarını ilgilendiren olaylara ve gelişmelere ilişkin Başbakanlık değerlendirmeleri, diğer Bakanlıklar, üst düzey yetkililer ve yurt dışında Yeni Zelanda'nın diplomatik görevlerini yerine getirir.[1][2]

Ulusal Değerlendirmeler Bürosu
NAB
National Assessments Bureau
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 1949
Türü İstihbarat teşkilatı
Bağlılığı Yeni Zelanda Hükümeti
Üst kuruluş Başbakanlık Dairesi
Adres Wellington, Yeni Zelanda
Personel sayısı 30
Yıllık bütçe 3.1 milyon NZD (2006/07)
Yönetici(ler)
Web sitesi http://www.dpmc.govt.nz/nab/

Görevi

NAB bilgi toplama ve yabancı devletler, bireyler ve olaylar da dahil olmak üzere, Yeni Zelanda'yı etkileyebilecek dış konularda bilgi çözümlenmesinden sorumludur. Hem kamu hem de gizli kaynaktan çekiyor olduğu - onun bilgilerinin bir kısmı Güvenlik İstihbarat Servisi, Devlet Haberleşme Güvenliği Bürosu ve Yeni Zelanda'da diplomatik iletilerden geliyor; diğer bilgiler, akademik söylem, medya ve diğer halka açık kaynaklardan geliyor. NAB kendisi istihbarat toplama işlemlerini üstlenmemektedir - rolü, hükûmetin diğer dallarında karar verme için bir temel olarak kullanılabilir raporlar üreten, yorumlayan ve diğer kaynaklardan işlem bilgileri sağlamaktır. SIS ve GCSB aksine NAB, İstihbarat ve Güvenlik Komitesi gözetimi veya İstihbarat ve Güvenlik Müfettişliği genel yargı yetkisine tabi değildir.[3][4]

Geçmişi

NAB, Ortak İstihbarat Dairesi'nin bir öncüsü olarak, aslen 1949 yılında kurulmuştur. 1953 yılında, O Ortak İstihbarat Bürosu olarak değiştirildi. 1975 yılında, Ortak İstihbarat Bürosu, yeni bir örgüt halinde dahil oldu, aynı zamanda eski Yeni Zelanda Dışişleri Bakanlığı ve Millî Savunma Bakanlığı tarafından yürütülen sorumlulukların bir dizisini Dış İstihbarat Bürosu üstlendi. Kurum 1988 yılında bugünkü adını almıştır.

NAB 1991 yılında absorbe edilerek, Başbakan ve Bakanlar Kurulu Bölümü parçası oldu. Mike Hickman hâlen Ulusal Değerlendirmeler Bürosu Müdür Vekili olarak, Başbakana doğrudan doğruya bildirimde bulunur. EAB bildirimleri Milli Değerlendirmeler Kurulu, İç ve Dış Güvenlik Koordinasyon Memurlar Kurulu'nun bir alt kurulu tarafından yönlendirilir.

2010 yılı Mart ayında EAB Ulusal Değerlendirmeler Bürosu ile değiştirildi ve aynı zamanda bir iç güvenlik konusuna odaklandı.

Ayrıca bakınız

  • Ulusal Değerlendirme Ofisi (Avustralya)

Kaynakça

  1. Hartevelt, John (19 Mart 2010). "'External' spies turn focus on home front". Stuff.co.nz. 1 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2010.
  2. Cheng, Derek (19 Mart 2010). "Fears over rugby tournament spur revamp of security agency". The New Zealand Herald. 1 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2010.
  3. Section 2, Intelligence and Security Committee Act 1996.
  4. Section 2(1), Inspector-General of Intelligence and Security Act 1996.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.