İç Güvenlik Genel Müdürlüğü

İç Güvenlik Genel Müdürlüğü, (Fransızca: Direction Générale de la Sécurité Intérieure), Fransa'nın iç güvenlikten sorumlu istihbarat teşkilatı.

İç Güvenlik Genel Müdürlüğü
DGSI
Direction Générale de la Sécurité Intérieure

Teşkilatın genel merkezi, Levallois-Perret, Hauts-de-Seine, Fransa
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 2014
Önceki kurum
  • İç İstihbarat Merkez Müdürlüğü
Bağlılığı Fransa Cumhurbaşkanlığı
Üst kuruluş Fransa İçişleri Bakanlığı
Yıllık bütçe 200,8 milyon Euro
Yönetici(ler)
  • Patrick Calvar, Müdür

Öncül Kurumu

İç İstihbarat Merkez Müdürlüğü, Direction Centrale du Renseignement Intérieur (DCRI), 13 Eylül 2007 tarihinde oluşturuldu. İçişleri Bakanı olduğu dönemde bu oluşumu destekleyen Nicolas Sarkozy'nin Fransa cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen sonrasında, 20 Haziran 2007 tarihli Fransız Bakanlar Kurulu kararı ile resmileşti. 13 Eylül 2007 tarihinde dönemin İçişleri Bakanı Michèle Alliot-Marie tarafından ilan edildi. 1 Temmuz 2008 itibarıyla kurum etkin hale getirildi.

Kuruluşu

François Hollande'ın Fransa cumhurbaşkanı seçilmesi sonrasında ise istihbarat teşkilatının yapısında ve görev tanımında değişikliğe gidildi. 17 Haziran 2012 tarihinde dönemin İçişleri Bakanı Manuel Valls tarafından iç istihbarat teşkilatında yapılacak kapsamlı değişiklikler ilan edildi. Bu bağlamda İç İstihbarat Merkez Müdürlüğü (Direction Centrale du Renseignement Intérieur), İç Güvenlik Genel Müdürlüğü ('Direction Générale de la Sécurité Intérieure) olarak değiştirildi. 1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla resmen görevine başlamıştır. DCRI'dan devralınan teşkilatın genel merkez binası Levallois-Perret, Hauts-de-Seine'dadır.

İşlevi

İç Güvenlik Genel Müdürlüğü'nin kurum yapısı genel merkez ve sekiz birimden oluşacak şekilde düzenlenmiştir. Teşkilatın temel görevleri arasında karşı istihbarat, terörizmle mücadele, bilişim suçlarıyla mücadele ve potansiyel tehdit gruplarının, teşkilatların ve sosyal oluşumların takibatı bulunmaktadır. Paris, Lille, Rennes, Metz, Bordeaux, Marsilya ve Lyon merkezli olmak üzere bölgesel merkezler bulunmaktadır.

Birim adıMüdürü
İktisadi KorumaGilles Gray
TerörizmMichel Guerin
İstihbarat TeknolojileriKenneth Mittman
Yıkıcı FaaliyetlerFrançoise Bilancini
Genel MüdürlükThierry Matta
DestekJean-François Lelievre
Karşı istihbaratJean Petronille
Uluslararası İlişkilerEric Toucas

Vikipedi ve Sansür

2013 senesinde Vikipedi ile Fransız İç Güvenlik Genel Müdürlüğü arasıdna Pierre-sur-Haute askeri radyo istasyonu maddesinin silinmesi talebiyle bir sansür krizi çıkmıştır.[1] Nisan 2013'te Fransızca Vikipedi'deki maddesinin silinmesi için Fransız İç Güvenlik Genel Müdürlüğü'nın bir Vikipedi hizmetlisine baskı yapmmasının ortaya çıkması sonrası haber büyümüş; istenilenin aksine madde çok daha fazla dikkat çekip ilgi görmüştür.

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.