Kirsti Sparboe

Kirsti Sparboe (d. 7 Aralık 1946, Tromsø, Norveç), Norveçli şarkıcı ve oyuncu. Eurovision Şarkı Yarışması'na üç kez katılmasıyla bilinir.

Kirsti Sparboe 1967'de
Kirsti Sparboe 1965 Eurovision'da

Eurovision Şarkı Yarışması'na ilk katılımı 1965'te 19 yaşındayken "Karusell" şarkısı 13. sırada yer aldı. Daha sonra Eurovision Şarkı Yarışması için 1966 Norveçli ön seçime katıldı ve 2'de gelen "Gi Meg Fri" şarkısıyla birlikte yer aldı. 1967'de "Dukkemann" adlı şarkısı Eurovision'da 14. oldu.

1968 Norveç ön seçimlerine katıldı ve Norveç'i 1968'de temsil etmeye devam edecekti, fakat yaptığı şarkıyı ("Biraz deg de" diye memnun oldum), plagiarising suçlamalarından sonra diskalifiye edildi. Popüler Cliff Richard'ın "Summer Holiday" adlı şarkısı. O yılın kazanan şarkısını da "La La La" yı Norveççe seslendirdi.

Son olarak biten 1969'da "Oj, oj, oj, så glad jeg skal bli" şarkısıyla 1969'da Norveç'i bir kez daha temsil etti. Bu şarkı üç dilde (Norveççe, İsveççe ve Fransızca) kaydedildi ve yıllar sonra "Oj Oj Oj, Grand Prix Jubilee" başlıklı bir "Grand Jubilee" sürümü çıktı.

Sparboe, Norveç, Finlandiya, Portekiz'den sonra Eurovision Şarkı Yarışması için 1970 Alman seçimine katıldı ve İsveç o yıla katılmayı reddetti. "Pierre Der Clochard" ı seslendirdi ve dördüncü sırada sona erdi. Sparboe, 1971'in kazandığı "Un Banc, Un Arbre, Une Rue" şarkısını da Norveççe yayınladı.

Kaynakça

  Dış bağlantılar

  Ödüller ve başarılar
  Önce gelen:
  "Spiral"
  Arne Bendiksen
  Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç
  1965
  Sonra gelen:
  "Intet er nytt under solen"
  Åse Kleveland
  Önce gelen:
  "Intet er nytt under solen"
  Åse Kleveland
  Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç
  1967
  Sonra gelen:
  "Stress"
  Odd Børre
  Önce gelen:
  "Stress"
  Odd Børre
  Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç
  1969
  Sonra gelen:
  "Lykken er"
  Hanne Krogh
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.