Yovanna

Yovanna (d. Ιωάννα Φάσσου ΚαλπαξήIoanna Fassou Kalpaxi, 14 Kasım, 1940, Amaliada), Yunan şarkıcıdır. Daha çok 1965 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsviçre'yi temsil etmesiyle tanınır.

Yovanna
Genel bilgiler
Doğum adı Ioanna Fassu Kalpaxi
Ιωάννα Φάσσου Καλπαξή
Doğum 14 Kasım 1940 (1940-11-14)
Amaliada, Yunanistan
Tarzlar Pop, Halk
Meslekler Şarkıcı
Resmî site https://yovannakalpaxi.wixsite.com/official

14 yaşındayken Atina Konservatuvarı'nda vokal çalışmalarına başladı ve opera şarkıcısı yani lirik soprano eğitimi aldı. Eşzamanlı olarak “Yovanna” sahne adını kullanarak, Yunan Radyosu Light Müzik Orkestrasında görev almakla birlikte Ulusal Radyosu'nda da yayın yapıyordu fakat bu görevleri üstlendiği için Atina Konservatuvarı'nın kendisine vermiş olduğu bursu tehlikeye atmış oldu. Çünkü bu tür bir faaliyette bulunmak kesinlikle yasaktı. Yovanna, Elli yarışmacı ile birlikte mezun olduğu yarışmadan diplomasını almadan sadece bir yıl önce, Franz Lehar'ın "Where the Lark Sings" adlı operasına başkanlık etti. Ertesi yıl onur derecesiyle mezun oldu ve ardından Roma'da Accademia Nazionale di Santa Cecilia'da eğitimine devam etmek için bir devlet bursu kazandı. Ancak bu burs açıklanmayan nedenlerden dolayı verilmemiştir. Bu sebepten dolayı Yovanna popüler müziğe geçmeye karar vermişti.

Yovanna, 1965 yılında Napoli şehrinde düzenlenen 10. Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsviçre'yi "Non, à jamais sans toi" adlı şarkıyla temsil etmiş, yarışmada 8. olmuştur.[1][2]

Kaynakça

  1. "ESC History 1965". 17 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2018.
  2. ""Non, à jamais sans toi" at diggiloo.net". 4 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2018.

Dış bağlantılar

Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
Jean Philippe
"Le retour"
Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsviçre
1965
Sonra gelen:
Anita Traversi
"I miei pensieri"
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.