Gianni Mascolo

Gianni Mascolo (d. 3 Kasım 1940 Milano, İtalya, İtalyan şarkıcıdır. Daha çok 1968 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsviçre'yi temsil etmesiyle tanınır.

Gianni Mascolo
Genel bilgiler
Doğum adı Gianni Mascolo
Doğum 3 Kasım 1940 (1940-11-03)
Milano, İtalya
Meslekler Şarkıcı

Mascolo, 10 yaşındayken Milano'da La Scala'nın korosuna katıldı ve gençlik yıllarına kadar beş yıl orada kaldı. Daha sonra Milan Konservatuvarı'nda okudu ve piyanodan mezun oldu. Milano bölgesinde şarkı söylemeye başladı ve 1964'te yerel müzik şirketi Ariston ile bir kayıt sözleşmesi imzaladı. Ertesi yıl Sanremo Müzik Festivali'ne katıldı ve Dusty Springfield ile birlikte Umberto Bindi'nin bestelediği "Di fronte all'amore" adlı şarkıyla yarışmış fakat finale çıkmayı başaramamıştır.

Mascolo, 1968 yılında Londra şehrinde düzenlenen 13. Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsviçre'yi "Guardando il sole" adlı şarkıyla temsil etmiş, yarışmada 13. olmuştur.[1]

Mascolo, 1969'da son single'ını 1970'lerin başında müzik endüstrisinden çekilmeden önce yayınladı. Mascolo'nun ölüm söylentileri birkaç yıl boyunca Eurovision çevrelerinde dolaşmakta; Ancak şu anda, İngiliz eşi ile birlikte Sydenham, Londra, İngiltere'de bir restoran işlettiği bilinmektedir.

Kaynakça

  1. "About Gianni Mascolo" (İngilizce). eurovision.tv. 12 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2018.
Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
Géraldine
"Quel cœur vas-tu briser?"
Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsviçre
1968
Sonra gelen:
Paola del Medico
"Bonjour, Bonjour"
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.