Sámiid Ædnan

"Sámiid Ædnan" ("Sami Dünya") Sverre Kjelsberg ve Mattis Hætta tarafından seslendirilen 1980 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç'i temsil eden şarkı. Şarkı Norveççe dilinde seslendirilmiştir. Şarkı Ragnar Olsen tarafından yazılmıştır.

"Sámiid Ædnan"
1980 Eurovision Şarkı Yarışması şarkısı
Ülke Norveç
Şarkıcı(lar) Sverre Kjelsberg ve Mattis Hætta
Dil Norveççe
Besteci(ler) Sverre Kjelsberg [and uncredited Mattis Hætta]
Söz yazar(lar)ı Ragnar Olsen
Orkestra Şefi Sigurd Jansen
Finallerdeki sonuçları
Final derecesi 16.
Final puanı 15
Sahneye çıkış kronolojisi
◄ "Oliver" (1979)   
"Aldri i livet" (1981) ►

Şarkı, kuzey Norveçli Sami halkı arasındaki özerklik hareketinden esinlenilerek, özerklik talebinin çok yumuşak bir şekilde yapıldığı söyleniyor. Ayrıca bölgenin geleneksel müziği, sözlerde "baruttan daha güçlü" olarak tanımlanan yoik'den de bahsediliyor. "Oturup oturdukları parlamentonun önünde, yoik gündüz ve gece duyuldu" ifadesi, Sami aktivistlerinin Norveç parlamentosu binası önünde açlık grevine atıfta bulunuyorlar. Ekim 1979, Mattis Hætta'nın şarkının korosunu oluşturan yoik'u ilk yaptığı Alta tartışmalarıyla bağlantılı olarak.

Şarkı yarışmada Finlandiya'nın temsilcisi Vesa-Matti Loiri'nın şarkısı "Huilumies"'den sonra ve Almanya'nın temsilcileri Katja Ebstein'in şarkısı "Theater"'dan önce 11. sırada çıkmıştır. Yarışmada 20 şarkı arasından 16. olmuştur.

Bir sonraki şarkı 1981 yarışması'nda Norveçli katılımcı, "Aldri i livet" adlı şarkısıyla Finn Kalvik olmuştur.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.