Puppet on a String

Puppet on a String (Türkçesi "Kukla"): Avusturya'nın Viyana şehrinde 8 Nisan 1967 tarihinde, Großer Festsaal der Wiener Hofburg konser salonunda, 17 ülkenin katılımı ile (yarışmacı ülke sayısı başlangıçta 18 olmakla birlikte, Danimarka'nın yarışmadan önce çekildiğini açıklaması ile 17'ye düşmüştür) yapılan 12. Eurovison Şarkı Yarşımasında birinciliği kazanan şarkı. İngiliz şarkıcı Sandie Shaw tarafından İngilizce olarak seslendirilen bu şarkının beste ve güftesi Bill Martin ve Phil Coulter ikilisine aittir. 1967 yılında yapılan bu yarışmada jüri yapılanmasında değişikliğe gidilmiştir. 10 kişiden oluşan ulusal jüri heyetlerinde, üyelerin yarısının 30 yaşının altında olması zorunluluğu getirilmiştir. Her üyenin beğendiği şarkıya 1 oy vermesi ile yapılan oylama neticesinde, şarkı 47 puan toplamıştır.

"Puppet on a String"
1967 Eurovision Şarkı Yarışması şarkısı
Ülke Birleşik Krallık
Şarkıcı(lar) Sandie Shaw
Dil İngilizce
Besteci(ler) Bill Martin, Phil Coulter
Söz yazar(lar)ı Bill Martin, Phil Coulter
Orkestra Şefi Kenny Woodman
Finallerdeki sonuçları
Final derecesi 1.
Final puanı 47
Sahneye çıkış kronolojisi
◄ "A Man Without Love" (1966)   
"Congratulations" (1968) ►

Şarkı yarışmada İtalya'nın temsilcisi Iva Zanicchi'nin şarkısı "Due grosse lacrime bianche"'den sonra ve Hollanda'nın temsilcisi Lenny Kuhr'un şarkısı "De troubadour"'dan önce 7. sırada çıkmıştır. Yarışmada 16 şarkı arasından 1. olmuştur.

Bir sonraki şarkı 1968 yarışması'nda Britanyalı katılımcı, "Congratulations" adlı şarkısıyla Cliff Richard olmuştur.

Bir sonraki 1968 yarışması'nı kazanan İspanyol katılımcı "La, la, la" adlı şarkısıyla Massiel olmuştur.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.