Gigliola Cinquetti

Gigliola Cinquetti (d. 20 Aralık, 1947; Verona, İtalya), İtalyan şarkıcı, sunucu ve gazeteci.

Gigliola Cinquetti
Gigliola Cinquetti (1966)
Genel bilgiler
Doğum 20 Aralık 1947 (1947-12-20)
Verona, İtalya
Meslekler Şarkıcı, Söz yazarı
Etkin yıllar 1964-1993

Kariyeri

1964 yılında Mario Panzeri'nin yazdığı ve Nicola Salerno'nun bestelediği "Non Ho L'Età" parçasıyla Sanremo Müzik Festivali'nde ödül kazandı. Bu başarısı, onun 1964 Eurovision Şarkı Yarışması'na İtalya adına aynı parçayla katılmasına olanak tanıdı ve İtalya'ya Eurovision'da ilk kez birincilik getirdi. Bu uluslararası bir başarıya dönüştü ve hatta İngiltere listesine giriş yaptı. 1966 yılında, "Dio, come ti amo" adında dünya çapında hit olan bir başka esere daha imza attı.

Sanatçı, 1974 Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkesini bir kez daha temsil etti. Mario Panzeri, Daniele Pace, Lorenzo Pilat ve Carrado Conti tarafından yazılan "Si" isimli parçayla o yıl İsveç adına yarışan ABBA'nın "Waterloo" parçasından sonra ikinci oldu.

Sonraki yıllar

Sanatçının şarkılarından biri olan "Alle Porte del Sole", (1973 çıkışlı) Al Martino tarafından İngilizce ve İtalyanca olarak tekrar kaydedildi ve ilk çıkışından iki yıl sonra tekrar yayımlandı ve ABD Billboard Hot 100 listesinde 17 numaraya ulaştı. Cinquetti'nin seslendirdiği İngilizce versiyonu, B yüzünde 1973 İtalyanca versiyonuyla birlikte, Ağustos 1974'te CBS Records tarafından tekli olarak piyasaya sürüldü.

Cinquetti, 1991 Eurovision Şarkı Yarışması'nı Toto Cutugno ile birlikte sundu.

1990 yılında profesyonel bir gazeteci ve televizyon sunucusu oldu ve hâlen RAI International kanalında "Italia Rai" programını sunmaktadır.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Önce gelen:
Emilio Pericoli
Eurovision Şarkı Yarışması'nda İtalya
1964
Sonra gelen:
Bobby Solo
Önce gelen:
Grethe ve Jørgen Ingmann
Eurovision Şarkı Yarışması birincisi
1964
Sonra gelen:
France Gall


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.