Nora Nova

Nora Nova (gerçek ismi Ahinora Kumanova) (d. 1938, Sofya) Alman şarkıcıdır.

Babası Çar III. Boris'in memurlarından olduğu için Nora, Monarşi düşüncesinde yetiştirilmiştir. II. Dünya Savaşı'nın sonunda rejim değiştikten sonra, akrabalarının bir kısmı Belene toplama kampına gönderildi ya da Halk Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldı.

1960 yılında Batı Almanya'ya geldikten sonra, bir Alman plak şirketi olan Electrola tarafından düzenlenen "Die große Chance" ("The Great Chance") adlı şarkı yarışmasını kazandı. 1959'da, Ahinora Komünist Bulgaristan'dan bir evliliğin sadece bir Alman yapılması şartlı sözleşmesiyle ayrıldı.

Nora, 1964 yılında Kopenhag şehrinde düzenlenen 9. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Almanya'yı "Man gewöhnt sich so schnell an das Schöne" adlı şarkıyla temsil etmiş, yarışmada 13. (sonuncu) olmuştur.[1]

Kaynakça

  1. "About Nora Nova" (İngilizce). eurovision.tv. 11 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2018.
Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
Heidi Brühl
Marcel
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Almanya
1964
Sonra gelen:
Margot Eskens
"Die Zeiger der Uhr"
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.