So geht das jede Nacht

So geht das jede Nacht (Her Gece Aynı); Almanya'nın 1956 yılındaki Eurovision Şarkı Yarışması'na gönderdiği iki şarkıdan biridir. O senenin kuralları gereği sahnede iki farklı şarkı temsil edilmiş, Freddy Quinn de eserini Almanca olarak seslendirmiştir. Yarışma gecesi 11. sırada sahne alan şarkının finali kaçıncı olarak bitirdiği, o sene sonuçlar izleyicilerle paylaşılmadığı için bilinmemektedir.[1]

"So geht das jede Nacht"
1956 Eurovision Şarkı Yarışması şarkısı
Ülke Almanya
Şarkıcı(lar) Freddy Quinn
Diller Almanca
Besteci(ler) Lotar Olias
Söz yazar(lar)ı Peter Mösser
Orkestra Şefi Fernando Paggi
Finallerdeki sonuçları
Final derecesi 2.
Final puanı -
Sahneye çıkış kronolojisi
◄ "Im Wartesaal zum großen Glück" (1956)   
"Telefon, Telefon" (1957) ►

İçerik

Bestesi Lotar Olias'a, güftesi Peter Mösser'e ait olan şarkı; erken rock and roll tarzında bestelenmiştir. Dinleyenler tarafından genelde Bill Haley & His Comets'ın Rock Around The Clock parçasına benzetilir. Şarkıda bir erkeğin, âşık olduğu kadının çıktığı adamlardan ve sayılarının fazlalığından yakınması dile getirilir. Şarkıya göre kadın pazar günü Jimmy'yle, pazartesi Jack'le, salı Johnny'yle, çarşamba Billy'yle, perşembe Tommy'yle, cuma Ben'le ve cumartesi günü 'henüz bilmediği biri'yle buluşur.

Quinn şarkıyı söylerken 'onu bebekliğinden beri sevdiğini; her gün onu işyerine bıraktığını, ona çiçekler yolladığını, hatta annesini bile gezmeye götürdüğü'nü dile getirir. Ortada daha iyisini hak etmesine rağmen beklediği ilgiyi göremeyen bir adam vardır. Şarkının sonunda ise "Eğer benim evde pineklediğimi düşünüyorsan yanılıyorsun, her gün başkasıyla dışarıda geziyorum." der.

Şarkının Başarısı

So geht das Jede Nach; yarışmada kendisine eşlik eden, Walter Andreas Schwarz'ın şarkısı Im Wartesaal zum großen Glück ile beraber çok sevilmiş ve Almanya'nın 1957 Eurovision Şarkı Yarışması'na gönderdiği Telefon, Telefon kadar tutulmuştur. Ülkenin yarışma tarihindeki ses getiren şarkılarından biri olmayı başarmıştır. Japonya'da da çok sevilen şarkı Japonca olarak yeniden seslendirilmiş ve "Kimi Wa Maiban No" adıyla piyasaya sürülmüştür.

Kaynakça ve Dış Bağlantılar

  1. Doğruluğu kesin olmamakla beraber; kaynağı belli olmayan söylentilere göre gecede So geht das Jede Nach veya diğer bir Alman şarkısı Im Wartesaal zum großen Glück" oylamada ikinci olmuştur.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.