Marianne

Marianne Fransa'nın "Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik" sloganını temsil eden ulusal bir simge, alegori. Marianne aynı zamanda Fransız Devrimi'ni de temsil eder.

Marianne'ın heykelleri Fransa'daki belediye binalarında ve mahkemelerde bulunur, Paris'teki Place de la Nation (Ulus Meydanı)'nda da bronz bir heykeli bulunmaktadır. Marianne'ın yüzü ayrıca Fransız euro madeni paralarında ve posta pullarında da yer almaktadır. Ayrıca kaldırılmadan önce Fransız frangında da Marianne'ın resmi bulunmaktaydı. Marianne Fransa Cumhuriyeti'nin en ünlü sembollerinden biridir.

Marianne'in sembolleri

Marianne'ın sembolleri
SembollerAnlamları
Frigya başlığıAntik çağdaki köleliğe başkaldırı.
tahtDokunulmazlık
Çıplak göğüslerBesleyici ve erginleştirme
zırhPolitik güç
aslanHalkın gücü ve cesareti
yıldızZeka
ÜçgenSosyal eşitlik
Kırılmış zincirlerÖzgürlük
Çapraz ellerKardeşlik
Silah kılıfıDevletin otoritesi
TartıAdalet
DantelÇalışma
Kanun tabletleriUmut

Modelleri

21. yüzyılın başlarında fransız okullarında dağıtılan model.

Marianne, birçok ünlü Fransız kadını tarafından temsil edilmiştir. Marianne'ı temsil eden kadınlar kişilikleri, güzellikleri, tanınırlıkları ve öncüllükleri doğrultusunda seçilmektedir. Marianne'ın devlet tarafından onaylanmış resmi bir modeli yoktur. Buna karşın Association des maires de France (Fransa Belediye Başkanları Derneği) düzenli olarak Fransız ünlüleri arasından Marianne'lar seçmektedir. Marianne ilk defa Brigitte Bardot'yla somutlaştırılmıştır.

Konuyla İlgili Çalışmalar

  • Agulhon, Maurice (1981). Marianne into Battle: Republican Imagery and Symbolism in France, 1789-1880. Cambridge UK: Cambridge University Press. ISBN 0-521-28224-1. Bilinmeyen parametre |trans-last= görmezden gelindi (yardım); Bilinmeyen parametre |trans-first= görmezden gelindi (yardım)
  • Hunt, Lynn (1984). Politics, Culture, and Class in the French Revolution. Berkeley and Los Angeles: University of California Press. ISBN 0-520-05204-8.
  • Sohn, Anne-Marie (teacher at the ENS-Lyon), Marianne ou l'histoire de l'idée républicaine aux XIXè et XXè siècles à la lumière de ses représentations (resume of Maurice Agulhon's three books, Marianne au combat, Marianne au pouvoir and Les métamorphoses de Marianne) (Fransızca)

İleri Okumalar

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.