Marija Šerifović

Marija Šerifović, (Sırpça: Марија Шерифовић; d. 14 Kasım 1984, Kragujevac), Sırp şarkıcı. Annesi Veritsa Šerifović, Sırbistan'ın en ünlü halk müziği şarkıcılarındandır.

Marija Šerifović
Genel bilgiler
Doğum 14 Kasım 1984 (1984-11-14)
Kragujevac, Sırbistan SC, Yugoslavya SFC
Tarzlar Pop
Meslekler Şarkıcı
Etkin yıllar 2003-günümüze
Müzik şirketi City Records
Resmî site www.marijaserifovic.net

2007 Eurovision Şarkı Yarışması'nda ilk defa Yugoslavya veya Sırbistan-Karadağ olarak değil de ayrı olarak katılan Sırbistan adına yarışmıştır. Dua anlamına gelen Molitva adlı şarkıyla yarı finalden çıkmıştır ve finalde birincilik elde etmiştir.

İlk albümü olan Naj,najbolja (En mükemmel)yı 2003'te yapmıştır. Albümde yer alan Znaj da znam (Bildiğimi bilmelisin) adlı şarkıyla büyük çıkış yapmıştır.

2004'te Budva Festivali'nde Bol do Ludila adlı şarkısıyla birinci olmuştur.

2005 yazında Agonija (Acı Çekme) isimli teklisini çıkarmıştır. Aynı yıl Sırbistan'ı Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil edecek kişiyi belirlemek için yapılan Beovizija Yarışması'na katılmış ve Ponuda (Teklif) isimli şarkıyla 7. olmuştur. Yine bu yılda U Nedelju(Pazar) şarkısıyla Sırp Radyo Festivali'ni kazanmış ve en iyi ses dalında ödül almıştır.

Tekli albümleri

2005:

Ponuda (Teklif)

Agonija (Acı Çekme)

2007:

Bez Tebe (Sensiz)

Molitva (Dua)

Molitva-The Best Of

Albümleri

2003: Naj, Najbolja (En,en mükemmel)

2006: Bez Ljubavi (Aşksız)

2008: Nisam Anđeo (Melek Değilim)

2009: Anđeo (Melek)

Dış bağlantılar

Önce gelen:
Lordi
Eurovision Şarkı Yarışması Birincisi
2007
Sonra gelen:
Dima Bilan
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.