Sırbistan-Karadağ

Sırbistan-Karadağ (Sırpça: Србија и Црна Гора ya da Sırp Latin alfabesiyle Srbija i Crna Gora) Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin bir arada kalan son parçaları olan Sırbistan ve Karadağ devletleri arasında kurulan devlet birliği. 1992 yılından Yugoslavya Federal Cumhuriyeti adı altında kuruluşlarını ilan ettiler. Yeni devletin bu adı alması, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin yasal mirasçısı olduğu sonucunu çıkarıyordu. Bu duruma Yugoslavya SFC'den kopan diğer devletlerin karşı çıkmaları üzerine Birleşmiş Milletler bu yeni devletin üyeliğini reddetti. 2003 yılında Sırbistan-Karadağ adı altında yeni bir devletin kuruluşu ilan edildi.

Sırbistan-Karadağ
Државна заједница Србија и Црна Гора (sr)
Drjavna zajednitsa Srbija i Tsrna Gora (sh)
Sırbistan-Karadağ Devlet Birliği
2003-2006
Bayrak
Arma
Millî marş
Hej, Slaveni
Хеј, Словени
Hej, Sloveni
"Hey, Slavlar"
Başkent Belgrad,
Podgorica
Yaygın diller Sırpça, Karadağca
Hükûmet Cumhuriyet
Cumhurbaşkanı  
 2003-2006
Svetozar Marović
Tarihçe  
 Kuruluşu
2003
 Dağılışı
2006
Yüzölçümü
 Toplam
102.350 km2 (39.520 sq mi)
Nüfus
 Sayılan
10.832.545
Para birimi Sırbistan'da Sırp Dinarı (CSD) ve Karadağ ile Kosova'da Euro (EUR)1
Öncüller
Ardıllar
Yugoslavya Federal Cumhuriyeti
Sırbistan
Karadağ
1 Euro pratikte kullanılmaktadır. Karadağ ve Kosova, Avrupa Birliği ile Euro'nun kullanılması hususunda resmi bir anlaşma imzalanmamıştır.

Bu birlik içindeki iki ulusal oluşumu teşkil eden Sırbistan (başkenti Belgrad) ve Karadağ (başkenti Podgorica) pek çok alanda kendi politikalarını belirleme serbestliğine sahiptiler. Sırbistan-Karadağ'ın ayrıca iki otonom bölgesi bulunmaktadır. Bunlar Voyvodina (başkenti Novi Sad) ve Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi'dır (başkenti Priştine). Nüfusun çoğunluğunun Arnavut olduğu Kosova ve Metohiya'daki etnik çatışmalar nedeniyle bu bölgeye NATO birlikleri konuşlandırılmış bulunduğundan, Kosova ve Metohiya, Sırbistan-Karadağ yönetiminin fiilen dışındaydı.

21 Mayıs 2006'da Karadağ'da yapılan bağımsızlık referandumunda Karadağ halkının %55,5'lik kısmı bağımsızlık istedi. Sonuçta da Sırbistan-Karadağ, Sırbistan ve Karadağ olarak resmen ikiye bölündü. 3 Haziran 2006 günü Karadağ resmen Sırbistan-Karadağ'dan ayrılıp bağımsız bir devlet olmuştur. Sırbistan hükûmeti ise, Sırbistan-Karadağ'ın hukukî ve siyasi halefi olduğunu ilan etmiştir. Örnek olarak Sırbistan-Karadağ'ın üyesi olduğu uluslararası teşkilatlardaki üyelik statüsünü Sırbistan devam ettirirken Karadağ yeni bir devlet olarak üye olmaya başlamıştır. Öte yandan bu çerçevede Sırbistan-Karadağ'ın tüm siyasi ve hukukî sorumluluklarını da Sırbistan devam ettirir olmuştur.

Dil ve din

Dil olarak Sırpça konuşulmaktaydı. Din olarak ise çoğunlukla Ortodoks Hristiyanlık, sonraysa Müslümanlık ve Katolik Hristiyanlık görülmekteydi.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.