Kaveret

Kaveret (İbranice: כוורת, "arı kovanı" anlamına gelir) veya Poogy (İsrail dışında çoğunlukla bu ismi kullanmışlardır), yetmişli yılların ortalarında etkin olan İsrailli rock müzik grubu. İsrail'de Kaveret, ülkenin rock ve pop tarihinde bir devrim olarak kabul edilir.

Kaveret
Başladığı yer Tel Aviv, İsrail
Tarzlar İsrail rock
Etkin yıllar 1973–1976
Müzik şirketi Hed Arzi Müzik
Eski üyeler Danny Sanderson, Gidi Gov, Yitzhak "Churchill" Klepter, Alon Olearczyk, Efraim Shamir, Meir "Poogy" Fenigstein, Yoni Rechter

Grup, üyeleri İsrail Savunma Kuvvetleri için görev yaparken, 1973 yılında kuruldu ve 1976 yılında oy birliği ile dağıldı. Daha sonra grubun bayan vokalisti Mazi Kohen, gruptan Gidi Gov ve Danny Sanderson ile Gazoz isimli bir grup kurdu ancak ilerleyen yıllarda ismi Doda olarak değiştirildi. Grubun yedi üyesinden altısı, grup dağıldıktan sonra kariyerlerine İsrail'de, solo olarak devam ettiler. Davulcu Meir Fenigstein yurt dışına taşındı ve bir film festivali yapımcısı oldu.

Kaveret, 1974 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail'i "Natati La Hayay" isimli şarkı ile temsil etmiş ve yarışmayı yedinci sırada tamamlamıştır. Aynı yıl grup, İsrail tarihinin en büyük konserlerinden birini vermiştir. İsrail'in nüfusu henüz üç milyon kişiyken, grubu canlı olarak dinlemek üzere konsere beş yüz bin kişi gelmiştir. Grubun üyelerinden biri olan Efraim Şamir, bunu "İsrail sokakları bomboş idi," diyerek tanımlamıştı.

Kaveret, 1984 yılında İsrail'de ve yurt dışında bir dizi konserler verdi ve 1990 ile 1998 (İsrail'in ellinci bağımsızlık günü şerefine) yeniden bir araya gelerek turlar düzenledi. Grup son performansını 2000 yılında gerçekleştirdi. Aynı yıl, grup üyesi İzhak Klepter, grubu yeniden bir araya getirmek için oldukça çabaladığını belirtmiştir.

Önce gelen:
"Ey Şam"
İlanit
Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail
1974
Sonra gelen:
"At Va'Ani"
Şlomo Artzi
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.