A-Ba-Ni-Bi

"A-Ba-Ni-Bi" (Türkçe: Seni Seviyorum), 1978 Eurovision Şarkı Yarışması'ında Izhar Cohen ve Alphabeta tarafından seslendirilen ve İsrail adına yarışarak birinci olan şarkıdır. Bu, İsrail'in yarışmada elde ettiği ilk birinciliktir ve bu sonuçla birlikte yarışmanın kurallarına bağlı olarak bir sonraki yarışmanın İsrail'de yapılacak olmasıyla, yarışma ilk kez Avrupa sınırları dışına çıkmış oldu.

"A-Ba-Ni-Bi"
1978 Eurovision Şarkı Yarışması şarkısı
Ülke İsrail
Şarkıcı(lar) İzhar Kohen & The Alphabeta
Dil İbranice
Besteci(ler) Nurit Hirş
Söz yazar(lar)ı Ehud Manor
Orkestra Şefi Nurit Hirş
Finallerdeki sonuçları
Final derecesi 1.
Final puanı 157
Sahneye çıkış kronolojisi
◄ "Ahava Hi Şir Lişnayim" (1978)   
"Hallelujah" (1979) ►

Şarkı, Ehud Manor tarafından yazıldı ve Nurit Hirsin tarafından bestelendi. Yarışmada, Cohen ve arkasında beş vokalist (iki erkek, üç kadın), tamamen beyaz giyinmişlerdi ve müziğe göre sahnede hareket ediyorlardı.

Şarkı, Lüksemburg'un Bacara şarkısından sonra, Avusturya'nın Springtime şarkısından önce, on sekizinci olarak yarışmada sahneye çıktı. Oylamanın bitmesiyle, 157 puan alarak 20 ülkenin şarkısı arasında 1. oldu. Bu şarkı Grup Vitamin'in 1994'te çıkardığı "Aşkın Gözyaşları" albümünde "Acaba Bu Ne Baba Be ?" olarak coverlanmıştır.

Bir sonraki 1979 yarışması'nı kazanan İsrailli katılımcı "Hallelujah" adlı şarkısıyla Milk and Honey olmuştur.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.