Ey Şam

Ey Şam (İbranice: אי שם, Türkçe: Bir yerlerde), İlanit tarafından seslendirilen ve 1973 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail'i temsil eden İbranice şarkı.

"Ey Şam"
1973 Eurovision Şarkı Yarışması şarkısı
Ülke İsrail
Şarkıcı(lar) İlanit
Dil İbranice
Besteci(ler) Nurit Hirş
Söz yazar(lar)ı Ehud Manor
Orkestra Şefi Nurit Hirş
Finallerdeki sonuçları
Final derecesi 4
Final puanı 97
Sahneye çıkış kronolojisi
"Natati La Hayay" (1974) ►

Nurit Hirş tarafından bestelenmiş ve sözleri Ehud Manor (İsrail'i yarışmada temsil eden altı şarkının daha sözlerini yazmıştır) tarafından yazılmıştır ve şarkı, dramatik bir baladdır. İlanit, şarkıda "Orada, bir yerlerde bir bahçede/Aşk bahçesinde/Bir yerlerde", diyerek aniden gelen sevgilisine ne yapması gerektiğini söylemekte ve hiç kimsenin baskısı olmadan kendilerine ait umut dolu bir gelecek gördüğünden söz etmektedir.

İsrail, bu şarkı ile yarışmaya ilk kez katılmıştır ve yarışma tarihinde ilk defa, coğrafi olarak Avrupa'da bulunmayan bir ülke yarışmaya katılmıştır. Bu, Avrupa Yayın Birliği tarafından düzenlenen bu organizasyonun Avrupa ötesine de açık olduğu gerçeğini belirlemiştir.

Şarkı sahneye on yedinci sırada çıkmıştır (Fransa'nın "Sans toi" performansından sonra) ve gecenin son performansıdır. Oylama sonunda 97 puan ile dördüncü olan şarkı, yarışma tarihinin en başarılı ilk katılımlarından biri olmuştur.

Şarkıyı, 1974 yarışmasında İsrail'i temsil eden Kaveret tarafından seslendirilen "Natati La Hayay" izlemiştir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.