Diva (Dana International şarkısı)

"Diva", (Türkçe: Tanrıça; İbranice: דיווה) İsrailli sanatçı Dana International tarafından seslendirilen ve 1998 Eurovision Şarkı Yarışması'nda birinci gelen şarkıdır. Bestesini Svika Pik'in, söz yazımını Yoav Ginay'ın üstlendiği şarkı 1998 yılı Eurovision finallerinde 172 puan toplayarak birinci oldu.

İsrail
1998 Eurovision Şarkı Yarışması şarkısı
Ülke İsrail
Şarkıcı(lar) Dana International
Dil İbranice
Besteci(ler) Svika Pik
Söz yazar(lar)ı Yoav Ginay
Finallerdeki sonuçları
Final derecesi 1.
Final puanı 172
Sahneye çıkış kronolojisi
◄ "Amen" (1995)   
"Yom Huledet" (1999) ►
Diva
Dana International single
Yayımlanma 1998
Tarz Pop
Süre 3:00
Şirket Dance Pool
Yazar Svika Pik, Yoav Ginay

Genel

Şarkı, birçok bakımdan önemli başarılara imza attı. Öyle ki, şarkı 1998 yılından 2007 Eurovision Şarkı Yarışması'na kadar birinci olan ve İngilizce dışında yazılan tek şarkıdır. Bunun dışında şarkı, finalde canlı orkestra ile çalınan son Eurovision şarkısıdır. Ayrıca Dana, Eurovision tarihinde birinci gelen tek transgender şarkıcıdır.

Final gecesinde gümüş kıyafet giyen Dana, dört diğer bayan şarkıcıyla beraber şarkıyı seslendirdi. Gösteride dans bulunmamaktaydı. Şarkının konusu, tarihteki en güçlü kadınlar hakkında olup, Kleopatra, Victoria ve Afrodit isimlerine yer vermektedir. Şarkıcının vokalistlerle birlikte tezahür etmesi ve üzerindeki aksesuarlarla kendini tamamlayan gümüş elbise ile aynı şekilde üzerindeki aksesuarla finaldeki siyah elbise, Sahnesi ve sözleriyle kendini tamamlayan 2 anlamlı olan şarkının dünyevi ve uhrevi hayatın yaratılış mitlerindeki "kutsal kase"nin okült kareografisini betimlemektedir.

Final gecesinde sekizinci olarak Polonya'nın "To takie proste" ve Almanya'nın "Guildo hat euch lieb!" şarkıları arasında sahneye çıkan Diva, gece sonunda 172 puan alarak birinci oldu. Bu birincilik İsrail'in üçüncü ve bugüne kadarki son birinciliğidir. Ayrıca o seneden önceki Eurovision finaline katılmamasına rağmen İsrail, bu başarıyı gösteren sayılı ülkelerden biri oldu.

Tartışmalar

Şarkı için Dana International'ın seçilmiş olması İsrail çapında tartışmalara yol açtı. Özellikle aşırı dinci Musevi kesim tarafından sürekli olarak eleştirilen Dana, o seneki finallerin ev sahibi olan İngiltere'de de protesto edildi.

Kalıt

Avrupa Yayın Birliği tarafından 2005 yılında yapılan ve Eurovision tarihinin en iyi on dört şarkısını belirleyen oylamada Diva da yer aldı. Ayrıca elli yıllık Eurovision tarihinin en iyi şarkılarını belirlemek adına 2005 yılında Danimarka'da düzenlenen Congratulations töreninde "Diva", on üçüncü oldu.

Listeler

Liste Tepe
noktası
İspanya 1
İsrail 1
Belçika 2
İsveç 3
Finlandiya 7
Hollanda 8
İrlanda 10
İngiltere 11
Norveç 12
İsviçre 15
Avusturya 37
Almanya 47
Fransa 59
Önce gelen:
Love Shine a Light ile Katrina and the Waves
Eurovision Şarkı Yarışması birincileri
1998
Sonra gelen:
Take Me to Your Heaven ile Charlotte Nilsson

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.