Scott Fitzgerald (şarkıcı)

Scott Fitzgerald, (d. William McPhail, 28 Nisan 1948) İskoç Pop şarkıcı, oyuncu ve yönetmen. En iyi Scott 1988 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Birleşik Krallık'ı temsil etmesiyle bilinir. Ayrıca çoğu şarkısının UK listelerinde başarı elde etmesiyle de bilinir.

Scott Fitzgerald
Doğum adı William McPhail
Doğum 28 Nisan 1948 (1948-04-28)
Glasgow, İskoçya
Tarzlar Musical theatre, glam rock, Pop
Meslekler
  • Şarkıcı
Etkin yıllar 1970'ler-günümüz
Müzik şirketi GTO, United Artists, RCA
İlişkili hareketler Yvonne Keeley, Ronnie Hazlehurst

Kariyeri

Fitzgerald, Glasgow, İskoçya'da dünyaya geldi ve kariyerine GTO etiketinde başladı ve 1974'te "Juky, Judy Played The Jukebox" ve 1975'te glam rock filmi "Never Too Young To Rock" unvanını izledi. glam rock grupları Mud, The Glitter Band ve The Rubettes ile birlikte çalışmıştır.[1]

"If I Had Words"

Fitzgerald'ın en büyük başarısı, Yvonne Keeley ile düet yapan ve aynı zamanda St. Thomas More School Choir'in de yer aldığı "If I Had Words" ile oldu. [3] Sözler ve düzenleme Jonathan Hodge, televizyon jingle'larının ve film temalarının üretken bir yazarıydı ve aynı zamanda single'ı da üretti. Bu melodi, Saint-Saëns Senfoni No 3, C minor'da (Organ ile Senfoni) Maestoso'nun ana temasından ilave bir reggae vuruşuyla alındı. 1978'de İngiltere Tekler Şemsiyesi'nde sayı 3'e ulaştı ve daha sonra bir milyondan fazla kopya satan Avustralya, İrlanda, Yeni Zelanda, Belçika, Hollanda ve İskandinavya'da bir hit oldu.[2]

Şarkı aynı zamanda Farmer Hoggett'ın (James Cromwell) ve bir üçlü farenin (Fitzgerald'ın özgünlüğünün hızlandırılmış bir versiyonu) 1995'te yazdığı Babe adlı filmin skorunda yer aldı. Ayrıca kısmen filmin süitine dahil edildi (enstrümantal). 1999'da Westlife grubu, şarkıyı kaydetmek için Vard Sisters ile işbirliği yaptı.

Eurovision

1988'de, Birleşik Krallık'ın Eurovision Şarkı Yarışması'ndaki "Go şarkısıyla şarkı söylemek için telefonla oyla seçilen ilk sanatçı oldu". Şarkıcı, şarkıcının Sir Bruce Forsyth kızı Julie Forsyth tarafından yazılmış ve bestelenmiştir.[3] Forsyth, kocası Dominic Grant (ayrıca Guys 'n' Dolls) ve Des Dyer (eskiden Jigsaw) ile birlikte Dublin yarışmasında sahnede Fitzgerald'a katıldı. vokal. Ronnie Hazlehurst canlı orkestrayı yönetti. Fitzgerald, Celine Dion tarafından gerçekleştirilen İsviçre girişine bir puanla ikinci oldu. "Go", Nisan 1988'de Birleşik Krallık Singles Chart'ta 52 numaraya ulaştı.

Kaynakça

  1. "Never Too Young to Rock Review. Movie Reviews - Film - Time Out London". Timeout.com. 14 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2012.
  2. Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums. 19th. Londra: Guinness World Records Limited. s. 201. ISBN 1-904994-10-5.
  3. "Stars met their Waterloo". Journallive.co.uk. 6 Nisan 2004. 7 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2012.

Dış bağlantılar

Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
"Only the Light"
Rikki
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Birleşik Krallık
1988
Sonra gelen:
"Why Do I Always Get it Wrong?"
Live Report
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.