Chris Vrenna

Chris Vrenna (d. 23 Şubat 1967, Erie, Pensilvanya, ABD)[1] Amerikalı müzisyen, Nine Inch Nails ve Marilyn Manson gibi gruplarda davulculuk ve klavyecilik yaptı.

Chris Vrenna
Genel bilgiler
Doğum 23 Şubat 1967 (1967-02-23)
Erie, Pensilvanya, ABD
Tarzlar Endüstriyel metal, Endüstriyel rock, alternatif rock, electronica
Çalgılar Davul, klavye, vokal, piyano, synthesizer, gitar, bas gitar, programlama
Etkin yıllar 1988-günümüz
İlişkili hareketler Marilyn Manson, Marilyn Manson, Tweaker, Stabbing Westward

Kariyeri

Nine Inch Nails

1985 yılında Erie'de liseyi bitiren Vrenna, Chicago'ya taşındı ve endüstriyal metal gruplarında çalmaya başladı. Bunlar arasında Die Warzau ve Stabbing Westward bulunmaktaydı. Daha sonra liseden arkadaşı Trent Reznor[1] ile tekrar buluşan sanatçı, onun grubu Exotic Birds'e dahil oldu. Bu grubun dağılması ise Reznor, klavyede Vrenna ve davulda Ron Musarra ile Nine Inch Nails'i kurdu. Kısa süre sonra davula geçen Vrenna, 1990'da Reznor ile tartışıp gruptan ayrıldı. 1992'de ise ikilinin barışmasının ardından gruba geri döndü ve Broken EP'sinde ve 1994 tarihli The Downward Spiral'ın bazı şarkılarında davul çaldı. Woodstock '94'te grupla sahne aldı. Bu konserde çaldıkları "Happiness in Slavery" performansı bir sene sonra En İyi Metal Performansı Grammy Ödülü'ne layık görüldü. 1997 yılında ise Vrenna temelli olarak gruptan ayrıldı.

Marilyn Manson

2004'te davulcu Ginger Fish'in sakatlanması yüzünden Lest We Forget turnesinde daha önceki albümlerinde davul ve programlama konusunda eşlik ettiği Marilyn Manson'ın davulculuğunu yaptı. 2007 yılında ise grubun klavyecisi Madonna Wayne Gacy'nin gruptan ayrılması ise Rape of the World turnesinde gruba klavyeci olarak katıldı. 2009'da yayınlanan Manson'ın yedinci albümü The High End of Low'da klavye ve davulu çalmanın yanında şarkı yazarlığı ve prodüktörlük de yaptı. Nisan 2011'de Fish'in gruptan tamamen ayrılması ise Vrenna, klavyeden tekrar davula geçti. Kasım ayında ise Vrenna, bir kez daha prodüktörlük yaptığı grubun yeni albümü Born Villain'ın kayıtlarının bitmesinden sonra diğer işlerine odaklanmak için gruptan ayrıldığını açıkladı.[2] Albüm Nisan 2012'de piyasaya sürüldü.

Diğer gruplarla çalışmaları

KMFDM grubuna ise 1992'de konser bateristliği yaptı. Metallica, The Smashing Pumpkins, Hole, Megadeth, Meat Loaf, Evanescence gibi sanatçıların albümlerinde teknik ya da enstrüman desteğinde bulundu. 1997 yılnıda the Smashing Pumpkins'in turnesinde davul programlama konusunda destek verirken, Axl Rose tarafından değişim geçirmekte olan Guns N' Roses'a davet edildi. Grupla birkaç hafta geçiren Vrenna, daha sonra gruba dahil olmama kararı aldı.[3]

Solo çalışmaları

Tweaker adlı bir grup kuran Vrenna, bu grupla 2000'li yıllarda dört stüdyo albümü yayınladı. Solo kariyerinde oyun müziklerine yoğunlaşan Vrenna, Call of Duty: Advanced WarfareDoom 3Quake 4American McGee's Alice, Alice: Madness ReturnsEnter the MatrixSonic The HedgehogArea 51, Need for Speed: Most Wanted, Tabula Rasa, Xiaolin Showdown adlı oyunlarda bestecilik ve prodüktörlük yaptı.

Kaynakça

  1. "Chris Vrenna of Nine Inch Nails (Rhythm Mag – March '97)". Theninhotline.net. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2011.
  2. Ramirez, Carlos. 3 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 'Tweaker's Chris Vrenna on Playing Drums for Marilyn Manson: 'I Just Couldn't Take the Lifestyle Anymore' Noisecreep.com September 18, 2012
  3. "July 2002 – Chris Vrenna". Audiohead.net. 5 Nisan 2009. 15 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2011.

Dış kaynaklar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.