Closer (Nine Inch Nails şarkısı)

"Closer", Nine Inch Nails'in ikinci albümü The Downward Spiral'de bulunan bir şarkıdır. Albümden ikinci tekli olarak yayınlanan şarkı, grubun lideri Trent Reznor tarafından yazılmıştır. Şarkının Closer to God adlı başka bir alternatif versiyonu da teklide bulunmakta birlikte, bu tekli Nine Inch Nails'in Halo numaralanması ile yayımlanan 9. eseri olmuştur.

Closer/Closer to God
The Downward Spiral albümünden
Nine Inch Nails single
Yayımlanma 17 Nisan 1994
Format CD, plak, kaset
Kaydedilme 1993-1994 Le Pig, Beverly Hills, Kaliforniya, ABD
The Record Plant Stüdyoları, Los Angeles, Kaliforniya, ABD
A&M Stüdyoları, Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Tarz Endüstriyel rock, elektronik müzik
Süre 6:13 (albüm versiyonu)
6:26 (tekli versiyonu)
Şirket Nothing/TVT/Interscope (ABD)
Nothing/Island (Birleşik Krallık)
Yazar Trent Reznor
Yapımcı Trent Reznor, Flood
Mixing teknisyeni: Alan Moulder
Nine Inch Nails tekli kronolojisi
""March of the Pigs""
(1994)
"Closer/Closer to God"
(1994)
""Burn""
(1994)

Halo kronolojisi
"HALO 8"
(1994)
"HALO 9"
(1994)
"HALO 10"
(1995)

Bazı radyo istasyonları şarkının içeriği nedeniyle çalınmasının uygun olmayacağını düşündüğünden, şarkıdaki müstehcen bölümlerin sansürlendiği daha kısa olan bir versiyonu da tekliye eklenmiştir. Şarkının sözlerindeki ağır müstehcenlik ve cinsel içeriğe rağmen "Closer", Nine Inch Nails'in en büyük hit'i olmuş ve Reznor'un bir endüstriyel rock süperstarı olarak imajının oluşmasına katkı sağlamıştır. Şarkı, grubun en çok bilinen eseri olarak da geçmektedir. Şarkının ağır bir biçimde düzenlenmiş ve aynı oranda müstehcen ve kışkırtıcı olan bir klibi Mark Romanek tarafından yönetilmiş ve özellikle MTV tarafından sıkça yayınlanmıştır.

Şarkı

"Closer"'ın bateri parçası, Iggy Pop'un The Idiot adlı albümündeki "Nightclubbing" adlı şarkısından ağır bir şekilde biçimlendirilmiş bir bas bateri numunesi bulundurmaktadır. "Closer"ın radyo versiyonları, müstehcen bulunan kısımların sesinin kapatılması ile oluşturulmuştur. 2003'te, VH1 şarkıyı "Son 25 Yılın En İyi 100 Şarkısı" adlı geri sayımında 93. olarak numaralandırmıştır. Şarkı, aynı zamanda AOL'un "Tüm Zamanların En Seksi 69 Şarkısı" adlı listesinde 2. sırada bulunmaktadır. Haziran 2009'da şarkı "Triple J's Hottest 200" adlı oylamada 62. sıraya ulaşmıştır. Pitchfork Media'nın 2010'da yaptığı "1990'ların En İyi 200 Şarkısı" adlı listede de 42. sırada bulunmaktadır.

Müzik klibi

Müzik klibi, Mark Romanek tarafından yönetilmiş olmakla beraber ilk olarak 12 Mayıs 1994'te yayınlanmıştır. Orijinal uzunluğundan 4:36'ya kesilen klip, büyük bir popülarite kazanmış ve grubun daha da ünlenmesini sağlamıştır. Klipteki olayların 19. yüzyıl stili ile dekore edilmiş; din, cinsellik, hayvan zulmü, politika ve terör konularını işleyen bir nevi bir "çılgın bilim adamı laboratuvarında" geçtiği söylenebilir. Klip, özellikle birçoğu cinsel içerikli olan imgelemeleri ve görselliği yüzünden tartışma çıkarmıştır. Bu görseller arasında; haç maskesi takan çıplak ve kel bir kadın, çarmıha gerilmiş bir maymun, bir makinenin üzerinde dönen bir domuz kafası, bir vulva diyagramı, grubun lideri Trent Reznor'un yüzünde bir S&M maskesi takarken ve aynı anda zincirlerle havada savrulurkenki görüntüsü bulunmaktadır. Aynı zamanda klip, Reznor'u deri pantolon giymiş bir biçimde havada süzülürken, ve ağız tıkacı giyerken göstermektedir. Reznor'un pilot gözlüğü giymişken yüzüne bir vantilatör tarafından sertçe hava üflendiğini gösteren görüntüler de bulunmaktadır.
2006'da Closer, VH1 Classic tarafından "Tüm Zamanların En İyi 20 Müzik Klibi" listesinde birinci sıraya yerleşmiştir.

Canlı performans

Self Destruct ve Fragility turları sırasında, Reznor bir ekstra klavye solosu atarken bas gitarist Danny Lohner ve gitarist Robert Finck de ona katılmıştır. Closer'ın canlı performans videoları, And All That Could Have Been ve Besides You In Time'da bulunmaktadır. With Teeth'in çıkışından sonraki turlarda Closer, klavye solosu gitar solosu ile değiştirilerek ve The Only Time'dan bir kesitle birleştirilerek yeniden yorumlanmıştır.

Tekli

"Closer"'ın tekli versiyonu orijinalinden daha uzundur çünkü albümde sonraki parça olan "The Ruiner"a geçişin uyumlu olabilmesi için sondaki 13 saniyelik piyano solosunun kesilmesi gerekmiştir. Teklide arka plandaki seslerin daha uzun süre çalınmasına izin verilmiştir. Teklinin ABD versiyonunda ek olarak "Closer"'ın 5 remiksi, yine The Downward Spiral'da bulunan "Heresy"nin remiksi, "March of the Fuckheads" adlı bir enstrümantal parça ("March of the Pigs" ile bir ilişkisi yok) ve Soft Cell'in "Memorablia" adlı şarkısının bir cover'ı bulunmaktadır. Birleşik Krallık edisyonunda aynı şarkılar iki dik arasında paylaştırılmış ve her biri ayrı bir şekilde satılmıştır. Aynı zamanda grubun önceki teklisi "March of the Pigs"in canlı versiyonunu bulunduran bir Closer kaset teklisi de ABD ve Avustralya'da yayımlanmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri CD'si

Şarkı listesi

 1. "Closer to God" (Trent Reznor, Sean Beavan ve Brian Pollack tarafından remikslendi) – 5:05
 2. "Closer (Precursor)" (Coil ve Danny Hyde tarafından remikslendi) – 7:16
 3. "Closer (Deviation)" (Jack Dangers ve Craig Silvey tarafından remikslendi) – 6:15
 4. "Heresy (Blind)" (Dave Ogilvie, Anthony Valcic ve Joe Bisara tarafından remikslendi) – 5:32
 5. "Memorabilia" – 7:21
 6. "Closer (Internal)" (Bill Kennedy, Scott Humphrey, John "Geetus" Aguto, Paul Decarli ve Eric Claudiex tarafından remikslendi) – 4:15
 7. "March of the Fuckheads" (Adrian Sherwood tarafından remikslendi) – 4:43
 8. "Closer (Further Away)" (Kennedy, Humphrey, Aguto, Decarli ve Claudiex tarafından remikslendi) – 5:45
 9. "Closer" – 6:26

Birleşik Krallık CD'si - Disk 1: Further Away

Şarkı Listesi

 1. "Closer" – 6:26
 2. "Closer (Deviation)" (Dangers ve Silvey tarafından remikslendi) – 6:15
 3. "Closer (Further Away)" (Kennedy, Humphrey, Aguto, Decarli ve Claudiex tarafından remikslendi) – 5:45
 4. "Closer (Precursor)" (Coil ve Hyde tarafından remikslendi) – 7:16
 5. "Closer (Internal)" (Kennedy, Humphrey, Aguto, Decarli ve Claudiex tarafından remikslendi) – 4:15

Birleşik Krallık CD'si - Disk 2: Closer to God

Şarkı Listesi

 1. "Closer to God" (Reznor, Beavan ve Pollack tarafından remikslendi) – 5:05
 2. "Heresy (Blind)" (Ogilvie, Valcic ve Bisara tarafından remikslendi) – 5:32
 3. "Memorabilia" – 7:21
 4. "March of the Fuckheads" (Sherwood tarafından remikslendi) – 4:43

Amerika Birleşik Devletleri kaseti

Side A
 1. "Closer" – 6:25
Side B
 1. "March of the Pigs (Canlı)" – 3:12 ("March of the Pigs"in klibinin canlı yeniden çekimi olduğu düşünülmektedir)

Birleşik Krallık 12" plak - Bölüm 1: Further Away

Side A
 1. "Closer (Deviation)"
 2. "Closer (Further Away)"
 3. "Closer"
Side B
 1. "Closer (Precursor)"
 2. "Closer (Internal)"

Birleşik Krallık 12" plak - Bölüm 2: Closer to God

Side A
 1. "Closer to God"
 2. "March of the Fuckheads"
Side B
 1. "Heresy (Blind)"
 2. "Memorabilia"

Diğer formatlardaki ve ülkelerdeki diğer versiyonlardaki yayımlar ABD'deki CD versiyonu ile aynı şarkı listesine sahiptir.

Cover versiyonları

 • "Closer", Spiralmouth, MGMT, Blood on the Dance Floor, Richard Cheese and Lounge Against the Machine, Eric Gorfain, Maroon 5, Maxwell, The Asylum Street Spankers ve Rosetta Stone gibi birçok müzik grubu tarafından cover'lanmıştır.
 • 30 Seconds to Mars, "The Fantasy" adlı şarkısında "Closer"dan numuneler kullanmıştır.
 • "Weird Al" Yankovic, bir çok eserinde ve parodisinde "Closer"a saygı duruşunda bulunmuştur: Bed Day Air adlı albümündeki "The Alternative Polka" adlı şarkısında şarkıdan bir kesim kullanılmış ve müstehcen kelimeler çizgi film ses efektleri ile değiştirilmiştir. Running with Scissors adlı albümündeki "Germs" şarkısı da stil açısından "Closer" dahil olmak üzere birkaç Nine Inch Nails şarkısının parodisini yapmıştır.
 • The Asylum Street Spankers, şarkının bluegrass versiyonunu hazırlamıştır.
 • Sy Smith, şarkıyı 2008'deki "The Conflict" turunda cover'lamıştır. 2010'da da "Baldwin Hills Crenshaw Heights Plaza"da şarkıyı yeniden söylemiştir.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.