Endüstriyel rock

Endüstriyel rock, kökeni 1970'lerdeki post-punk gruplarına dayanan, endüstriyel müzik ve alt türlerinin karışımıyla ortaya çıkmış olan bir müzik türüdür. Klavye kullanımı yaygındır ve çalgılara çoğunlukla distortion uygulanır. Rock müziğe deneysel ve sert bir bakış açısıyla yaklaşan bu tür, noise rock'tan ses patlamaları, endüstriyel müzikten de avangart bir altyapı ile kışkırtıcı temalarını almıştır.

Endüstriyel rock
Müzikal kökenleri Endüstriyel müzik, post-punk, no wave, EBM, noise rock, hardcore punk
Kültürel kökenleri 1970'lerin sonu, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık
Önemli çalgılar Elektro gitar - Bas gitar - Bateri - Klavye, Sampler
Popülerlik 1980'lerde durgunlukta, gelişimi çoğunlukla endüstriyel metalle paralel
Türevler Endüstriyel metal
Diğer konular
Post-endüstriyel
Alternatif rock

Tarihçe

1960'ların deneysel rock gruplarından Cromagnon, "proto-endüstriyel rock" olarak nitelendirilebilir. Mamafih, bu müzik türünün yavaş yavaş kendini benliğini bulması, ilk birinci nesil endüstriyel grupları olan Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire ve Einstürzende Neubauten gibi grupların ortaya çıkmasıyla gerçekleşmiştir. Pere Ubu gibi müziklerine endüstriyel öğeler katan punk rock grupları, bu türün gelişmesine katkı sağlamıştır. 1980'lere gelindiğinde ise Skinny Puppy gibi elektro-endüstriyel ve EBM sanatçıları da müziklerini bu türe yakınlaştırmıştır. Almanya'da 1980'lerin ortalarına doğru çıkan KMFDM ise bu türü icra eden önemli gruplardan biri olmuştur.

Aynı zamanda 1980'li yıllarda endüstriyel rock, thrash metal'le karıştırılarak "endüstriyel metal" de ortaya çıkmış ve Ministry'le Godflesh bu müziği bu dönemde underground bir biçimde icraa etmiştir. Bu dönemden sonra endüsriyel rock'un ve endüstriyel metal'in gelişimi paralel olarak ilerlemiştir.

Popülarite

Endüstriyel rock ile endüstriyel metal, popülaritesini 90'ların başında Nine Inch Nails ile yakalamıştır. Bu türün genel dinleyici kitlesine ulaşması, daha eski endüstriyel rock/metal grupları olan Ministry ve KMFDM'ye de ün getirmiş; Marilyn Manson, Rammstein ve Deathstars gibi grupların da önünü açmıştır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.