Alternatif rock

Alternatif rock (diğer isimleriyle alternatif müzik, alt-rock veya alternatif), 1980'lerde underground ve bağımsız müzik kültürlerinden ortaya çıkan ve 1990'larda geniş bir popülariteye ulaşan bir rock müzik alttürüdür. Bu tarzdaki "alternatif" tanımlaması, türün anaakım rock müzikle arasındaki farklardan ortaya çıkmaktadır; nitekim bu farklar arasında alternatif rock'un benimsediği distorsiyonlu gitar ile aykırı ve/veya transgresif şarkı sözleri bulunmaktadır. Terim orijinalde daha geniş bir yelpazeyi kapsamaktaydı; 1970'lerin sonunda punk rock'ın DIY etiğini benimseyen ve modern alternatif müziği etkileyen sanatçılar da bu sınırlandırmaya girmekteydiler.[1] Kimi zaman "alternatif" sınıflandırması sonunda anaakıma giriş yapan underground rock sanatçıları için, kimi zaman da rock olsa da olmasa da punk rock, new wave ve post-punk gibi tarzlardan ilham alan sanatçılar için kullanılmıştır.

Alternatif rock
Müzikal kökenleri Punk rock, post-punk, hardcore punk, new wave
Kültürel kökenleri 1970'ler'in sonu ve 1980'ler'in başı Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık
Önemli çalgılar Elektro gitar - Bas gitar - Bateri - Klavye
Popülerlik 1990'larda grunge ve britpop'un başarısından önce düşük, o zamandan beri de yüksek.
Alt tarzlar
Britpop - Bağımsız rock- Bağımsız pop - Dream pop - Grunge - Jangle pop - Kolej rock - Math rock - Noise pop - Noise rock - Post-britpop - Post-grunge - Post-rock - Paisley Underground - Shoegaze
Karışım tarzları
Alternatif dans - Alternatif metal - Endüstriyel rock - Madchester - Post-punk dirilişi - Psycobilly - Riot Grrrl

Alternatif rock köken ve müzik tarzı olarak birbirinden farklı olan grupları aynı yelpazede toplamaktadır. 1980'lerin sonunda fanzinler, kolej radyoları ve diğer çeşitli yollarla dinleyiciler arasında yayılan alternatif rock, gotik rock, jangle pop, noise pop, indie rock, indie pop, grunge, Madchester, endüstriyel rock ve shoegazing gibi birçok türün belli bir dinleyici kitlesine kavuşmasını sağlamıştır. Her ne kadar bu türlerin birçoğu anaakım medyanın dikkatini çok çekmemiş olsa da bu tarzlarda müzik yapan Hüsker Dü ve R.E.M. gibi bazı gruplar büyük plak şirketleriyle anlaşmışlardır. Her ne kadar bu dönemlerde bağımsız plak şirketleriyle anlaşan birçok alternatif grubu diğer rock ve pop müzik sanatçılarına göre daha düşük bir ticari başarı yakalamış olsa da, 1990'larda Nirvana'nın ikinci albümü Nevermind çıkış yapması ve grunge ile Britpop akımlarının popülaritesinin artması ile alternatif rock anaakım müziğe geçiş yapmıştır.

1990'ların sonuna doğru grunge ve Britpop'un popülaritesinin azalması ile alternatif rock da düşüşe geçmiştir. Buna karşın Creed ve Matchbox Twenty gibi post-grunge grupları 21. yüzyıla doğru ticari başarısını korumuş ve Radiohead ile Coldplay gibi Britpop sonrası gruplar büyük başarıya ulaşmıştır. Emo tarzı da aynı dönemlerde alternatif müziğe giriş yapmıştır. 1990'ların sonu ve 2000'li yıllarda ise post-punk ve new wave tarzlarından büyük ölçüde etkilenmiş The Strokes, Franz Ferdinand, Arctic Monkeys, Interpol ve The Killers gibi gruplar ortaya çıkmıştır. Post-punk revival olarak isimlendirilen bu gruplar 2000'li yılların başı ve ortasına doğru büyük bir ticari başarı yakalamıştır.

Galeri

Kaynakça

  1. di Perna, Alan. "Brave Noise—The History of Alternative Rock Guitar". Guitar World. Aralık 1995.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.