Çello rock

Çello Rock veya Çello Metal rock müzik ve heavy metal müziğin alt türlerinin karakterize edilmesiyle (çellonun yanı sıra diğer yaylı müzik aletleriyle de yapılabilir. Keman ve Viyola gibi) elektro gitar, elektro bas gitar ve davul gibi daha geleneksel rock müzik aletleri yerine çello kullanımıyla yapılmaktadır.

Apocalyptica konserde Rammstein'a eşlik ederken (2005, Milano)

Çello, genellikle üç veya daha fazla, ses, ritim oluşturmak için kullanılan gruplar halinde ve dokusu rock müzik benzeri, ancak belirgin farklı tınılar ve çello (özellikle) ve diğer aletler ile yapılır. Çello ve diğer telli çalgılar seslerinden dolayı elektro gitarı taklit ederek benzer bir ses çıkarabilirler. Ve genellikle Rock müzikte kullanılan rock tarzı aletlerle ve vokallerle beraber kullanılabilirler.

Çello rock grupları

  • Rasputina : 1992 yılında Brooklyn, New York'ta kurulmuştur. Grup iki çellist, şarkı yazarı ve vokalist Melora Creager ve davulcu Jonathon TeBeest oluşur. Marilyn Manson için 2002 yılında kurulmuştur. Tarzları genel olarak Çello Rock, Gothic Rock ve Indie'dir.
  • Apocalyptica : 1993 yılında kurulmuş Fin dörtlü. Başta Metallica coverları yapan grup şimdi kendi heavy metal şarkılarını çalmaktadırlar. İlk albümlerinin adları da "Plays Metallica by Four Cellos" tur yani Metallica'dan gelmektedir. Grup üyeleri Eicca Toppinen (Çello) , Paavo Lötjönen (Çello), Perttu Kivilaakso (Çello) ve Mikko Sirén'dir (Davul). Mikko Sirén gruba sonradan dahil edilmiştir. Tarzları Çello Rock ve Heavy Metal'dir.
  • Primitivity : 2000 yılında kurulmuştur Amerika, Washington'da kurulmuştur. Başlarda Megadeth coverları yapmışlardır.
  • Judgement Day : 2002 yılında San Franciscoda kurulmuştur. Grup üyeleri Anton Patzner (Keman), Lewis Patzner (Çello) ve Jon Bush'tur (Davul).
  • A Collective of Dirt : 2007 yılının sonlarına doğru Olympia, Washington'da kurulmuştur. Çello ve keman birleşimiyle hızlı punk tarzında ve scream vokallerle birleşmiş bir tarzları vardır.
  • Hyperion : 2002 yılında Ostrav, Çek Cumhururiyeti'nde yaptıkları iki demoları ve tam albümleri "Monochrome" u piyasaya sürdüler. Hyperion Sepultura'dan Iquisition Symphony, Metallica'dan Nothing Else Matters ve Unforgiven'ı coverlamıştır.

Aynı zamanda gruplara çellistler de eşlik etmektedir.Bazı gruplarda şarkılarda çello grubun bir parçasıymış gibi eşlik edebilir. Çoğunlukla çellolar grubun tam zamanlı üyesi değildir ama sadece kendine has şarkılarda kullanılır ve bazı gruplarda çellolar grubun tam zamanlı üyesi de olabilir. Örnek olarak The Walla Recovery, şarkıcı Poe (ft. çellist Cameron Stone) Tarja Turunen (ft. Max Lilja eski Apocalyptica üyesi), Hevein (aynı zamanda ft. Max Lilja) verilebilir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.