Blur

Blur, 1988'de Londra'da kurulan İngiliz rock grubu. Grubun üyeleri; vokalist/klavyeci/gitarist Damon Albarn, gitarist/vokalist Graham Coxon, basçı Alex James ve baterist Dave Rowntree'dir. Grubun ilk albümü Leisure (1991) Madchester ve shoegazing soundlarını birleştirmiştir. Sonraki albümlerinde ise the Kinks, the Beatles ve XTC gibi İngiliz gitar pop gruplarından esinlenerek Modern Life Is Rubbish (1993), Parklife (1994) ve The Great Escape (1995) albümlerini çıkartmışlardır. Bu süreçte Blur, Britpop türünün kurulmasına katkıda bulunmuştur ve Birleşik Krallık'ta büyük bir popülarite kazanmıştır. Grubun o dönemin bir diğer etkili britpop gruplarından olan Oasis ile çatışmaları İngiliz basınına birçok konuda malzeme olmuştur.

Blur
Blur 2013
Genel bilgiler
Başladığı yer Londra, İngiltere
Tarzlar Britpop, alternatif rock
Etkin yıllar 1989-
Resmî site http://www.blur.co.uk/
Üyeler Damon Albarn
Alex James
Dave Rowntree
Eski üyeler Graham Coxon (1989-2002)

Grubun daha sonraki albümü Blur'da (1997), grup Amerikan indie rock gruplarının lo-fi tarzından etkilenmiştir. Albümün "Song 2" single'ı Blur'a ABD'de de ün getirmiştir. Grubun bir sonraki albümü 13'te (1999) grubun üyeleri elektronik ve gospel müziği deneylerinde bulunmuştur ve Albarn'ın daha kişisel sözleri yer almıştır. Mayıs 2002'de Coxon, yedinci albüm Think Tank'in (2003) kayıtlarının yapıldığı sırada gruptan ayrılmıştır. Albümde elektronik soundlar kullanılması ve en az derecede gitar kullanılması Albarn'ın hip hop ve Afrika müziğine ilgisi olarak görülmüştür. Coxon'sız bir 2003 turundan sonra Blur hiçbir stüdyo çalışması veya tur yapmamıştır.

Daha sonra Coxon'ın tekrar katılmasıyla grup 2009'da konserler vermeye başlamıştır. İleriki yıllarda bazı single'lar ve retrospektif derlemeler yayımlamışlardır ve dünyayı turlamışlardır. 2012'de Blur, Müziğe Olağanüstü Katkılarından Brit Ödülü almışlardır. 2015'te The Magic Whip albümünü çıkarmışlardır.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.