Visual kei

Visual kei (ヴィジュアル系, Vijuaru Kei, Türkçe: "Görsel stil" veya "Görsel sistem") 1980'lerde başlayan bir Japon rock/metal akımıdır. Oshare Kei, Angura Kei, Nagoya Kei gibi alt türleri mevcuttur.

Visual kei
Müzikal kökenleri Çeşitli (özellikle glam rock, heavy metal ve punk rock)
Kültürel kökenleri Erken 1980'ler, Japonya
Önemli çalgılar Vokal, elektrik gitar, bas gitar, akustik gitar, bateri, klavye
Alt tarzlar
Eroguro kei • Oshare kei
Bölgesel tarzlar
Nagoya kei
Diğer konular
Japon popüler kültürüJapon sokak modası

Başlangıç

Visual Kei akımının tam olarak nasıl başladığı bilinmemekle beraber, popülerleşmesi ve belirli standartlara oturması X Japan grubuyla olmuştur. Bu açıdan resmi olmamakla birlikte akıma dahil olarak kabul edilen en eski grup X Japan'dır.

Luna Sea, Kuroyume, Zi:kill, Shazna, ve Baiser gibi gruplar Visual Kei'nin "patlamasına" yardımcı olmuşlardır.

Özellikler

Visual Kei, genel anlayış olarak glam rockla benzerlik gösterir. Sahne performansı, grubun kıyafetleri ve çeşitli ekipmanın görünüşü müziğin kendisi kadar önemlidir. Grup üyeleri şaşırtıcı makyajlar, sıradışı saç şekilleri ve parlak kıyafetlerden yararlanır, fantastik ve anime tabanlı kostümler görülmüştür, pek çok müzisyen "dişil" hatta "androgyn" görünmeyi tercih eder. Tam anlamıyla Visual Kei olan grupları Japonya dışından takip etmek zordur.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.