Endüstriyel metal

Endüstriyel metal, heavy metal ve thrash metal etkileşimli olup; endüstriyel müzik, elektro-endüstriyel ve endüstriyel dans müziği alt yapısına sahip bir metal müzik türüdür. Klavye kullanımı yoğundur ve gitar riffleri endüstriyel dans müziğini andırırcasına tekdüzedir.

Endüstriyel metal
Müzikal kökenleri Endüstriyel rock, EBM, elektro-endüstriyel, thrash metal, noise rock, hardcore punk
Kültürel kökenleri 1980'lerin sonlarında Almanya , Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri
Önemli çalgılar Bas gitar - Bateri - Klavye - Gitar - Sampler
Popülerlik 1980'lerin sonlarına kadar underground olarak varlığını sürdürmüş olsa da 1990'ların başında yavaşça popülerleşmiş ve 1990'ların ortalarından sonlarına kadar büyük ilgi gölmüştür. Mamafih bu ilgi, Avrupa'da olmasa da özellikle ABD'de 2000 yılına geçişle büyük oranda azalmıştır.
Türevler Neue Deutsche Härte
Nu metal, Melodik endüstriyel metal

Gelişimi

Skinny Puppy türün öncülerindendir. Godflesh, KMFDM ve Ministry ile 80'lerde alternatif kültür arasında varlığını devam ve bir türlü hakettiği ilgiyi bulamayan endüstriyel metal, 90'ların ilk yarısında Nine Inch Nails ile popülarite kazanmıştır. Nine Inch Nails'in tek üyesi Trent Reznor'un yükselttiği grup Marilyn Manson ve Rammstein'ın çalışmaları da türün ününü iyice arttırmıştır. Rammstein türü atmosferik öğelerle yorumlamıştır. Laibach bu türe önemli katkılarda bulunmuştur.

Tarzı

Endüstriyel metal grupları genellikle kalabalıktır. Çoğu grup çift gitar kullanır ve gitarlar sampler'lar ve synth'lerle desteklenir. Gitar tonları çok sert olabilir. Melodik ögeler varlığını sürdürmekle birlikte çoğunlukla arka planda kalır. Gitar sololarına ise çok sık rastlanmaz.

Temsilcileri

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.