Endüstriyel müzik

Endüstriyel müzik, transgresif ve kışkırtıcı temalar üzerinden yola çıkan deneysel bir müzik türüdür. İlk endüstriyel sanatçıları avangart'dan etkilenmiş, eserlerinde ses ve gürültü üzerinde deneyler yapmış ve faşizmle okültizm gibi tartışmalı konuları ele almıştır. Bu müzik türü en başta türe ismini veren Industrial Records'a bağlı performans sanatçıları ve müzisyenleri tanımlamak için kullanırken, türün yeraltı kültüründe yayılması ile çeşitli sanatçıları etkilemiştir.

Endüstriyel Müzik
Müzikal kökenleri Post-punk, deneysel müzik, musique concrète, elektronik müzik, krautrock
Kültürel kökenleri 1970'lerin ortaları Almanya , Birleşik Krallık
Önemli çalgılar Bas gitar - Bateri - Klavye - Teyp - Sampler - Bulunan objeler
Popülerlik Her ne kadar bazı gruplar başarıya ulaşmış olsa da varlığını underground olarak sürdürmüştür.
Türevler No Wave - Post-endüstriyel
Karışım tarzları
Aggrotech, EBM, Elektro-endüstriyel, Endüstriyel ambient, Endüstriyel metal, Endüstriyel rock, Neofolk

Tarihçe

Öncüleri

Endüstriyel müzik, estetik açısından performans sanatı ve edebiyat dahil çeşitli sanatçılardan etkilenmiştir. Özellikle elektronik müzik grubu Kraftwerk'in müziğin gelişiminde önemli bir rolü olduğu söylenebilir. İlk akım endüstriyel sanatçılarından olan Genesis P-Orridge aynı zamanda The Doors'u ve Frank Zappa'yı da önemli bir ilham kaynağı olarak nitelendirmiştir. Aynı zamanda endüstriyel müzik sanatçıları, William S. Burroughs ve Friedrich Nietzsche'den de esinlenmiştir.

Bu türü tam anlamıyla icraa etmeye başlayan ilk gruplar Cabaret Voltaire ve Throbbing Gristle olmuştur.

Industrial Records

Müziğe ismini veren Industrial Records, 1976 yılında bir grup İngiliz avangart sanatçısına destek vermek için kurulmuşturtur. Throbbing Gristle albümlerini ve kayıtlarını buradan yayınlamıştır.

Türün yayılımı ve Post-endüstriyel'in ortaya çıkışı

Throbbing Gristle'dan sonra Whitehouse, SPK ve Nocturnal Emissions gibi gruplar da bu türde müzik yapmaya başlamıştır. Daha sonra dünya çapından çeşitli sanatçılar da bu türle ilgilenmeye başlamış ve endüstriyel müziği çeşitli müzik türleriyle karıştırmaya ve yeni müzik aletleri kullanmaya başlamıştır. Almanya'da Einstürzende Neubauten endüstriyel müziğinde metal perküsyonları ve gitar kullanmış; deler çekiç gibi aletleri performanslarında kullanmıştır. Kanada'da Skinny Puppy endüstriyel müziği daha fazla elektronikleştirmiş; Die Krupps ve Laibach da müziklerini heavy metal alt yapısı üzerine kurmuştur. Coil de ambient müziği endüstriyelle karıştırmaya başlamıştır.

Kimi sanatçılar da 1980'li ve 1990'lı yıllarda folk müziği, noise, dans müziği, post-punk, heavy metal ile hip-hop gibi müzik türleri ile endüstriyel müziği karıştırmışlardır. Endüstriyel rock ve endüstriyel metal bunlar arasından en başarılıları olmuştur. 1990'larda Nine Inch Nails, Ministry ve Marilyn Manson müzik grupları büyük bir başarı ve hayran kitlesi kazanmış; onların başarıları da bazı diğer endüstriyel müzisyenlerinin ün kazanmasını sağlamıştır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.