Rus Fütürizmi

Rus Fütürizmi bir grup Rus şairin ve sanatçının Filippo Tommaso Marinetti’nin kaleme aldığı Fütürist Bildirge’yi benimsemesiyle ortaya çıkan bir sanat akımıdır. Bu akımın Aralık 1912’de Moskova kökenli bir grup olan Hylaea’nin Genel Beğeniye Tokat adlı manifestoyu yayınlamasıyla başladığı da kabul edilen başka bir görüştür.[1] (Hylea grubu David Burlyuk ve kardeşleri tarafından 1910 yılında kurulmuş, 1911 yılında Vasily Kamensky and Velimir Khlebnikov, Aleksey Kruchenykh ve Vladimir Mayakovsky bu gruba katılmıştır.[2])

Her ne kadar Hylea grubu Rus Fütürizm’in yaygınlaşması için en etkili grup olsalar da birçok başka grup da bu akıma katkıda bulunmuşlardır. Bunların başında Igor Severyanin tarafından Sankt-Peterburg şehrinde kurulan Ego-Fütürist grubu ve Kiev, Kharkov ve Odessa gibi başka şehirlerde kurulmuş gruplar gelmektedir.

Kaynakça

  1. "Selected Poems with Postscript, 1907–1914". World Digital Library. 1914. 28 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2013.
  2. Victor Terras, Handbook of Russian Literature (Yale University Press, 1990), s.v. "Hylaea", p. 197.

Rus Fütürizmi hakkında basılmış yayınlar

  • Markov, Vladimir (1968) Russian Futurism. University of California Press.
  • Petrova, Ye (2000) Russkiy futurizm ('Russian Futurism'). SPb.
  • V. N. Terekhina, A. P. Zimenkov (1999) Russkiy futurizm. Teoriya. Praktika. Kritika. Vospominaniya. ('Russian Futurism. Theory. Practice. Criticism. Memoir.'). Nasledie: Moscow.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.