Wish

"Wish" Nine Inch Nails'ın Broken adlı EP'sinden çıkan ikinci tanıtım teklisi. EP'nin en başarılı şarkısı olmakla beraber şarkı, Trent Reznor'un agresif bir müzisyen olan imajının oluşmasını sağlamıştır. "Wish", 1993 Grammy Ödülleri'nde En İyi Metal Performansı Ödülü'nü kazanmıştır. Reznor daha sonra bu durumla ilgili olarak mizahi bir biçimde mezarında "REZNOR: Öldü. 'Fist fuck' dedi ve Grammy kazandı." yazılması gerektiğini söylemiştir. "Wish", grubun remiks EP'si "Fixed"'da iki kez remikslenmiştir.

Wish
Broken albümünden
Nine Inch Nails single
Yayımlanma 1992
Format Tanıtım CD'si, promosyonel 12" plak
Tarz Endüstriyel metal
Süre 3:37
Şirket Interscope
Yazar Trent Reznor
Yapımcı Trent Reznor, Flood
Nine Inch Nails tekli kronolojisi
""Happiness in Slavery""
(1992)
"Wish"
(1992)
""March of the Pigs""
(1994)

Tekli

"Wish", ticari bir tekli olmamıştır ve satılmak için üretilmemiştir. Mamafih, birçok tanıtım diski radyo yayımı için dağıtılmıştır.

12"

Dört şarkılı versiyonu "Interscope Records DMD 1947" olarak dağıtılmıştır. Plak'ın iki kenarı da şu şarkı listesini çalmaktadır:

 1. "Wish" (J. G. Thirlwell remiksi)  – 9:08
 2. "Wish" (EP versiyonu)  – 3:47

CD

Tek şarkılı versiyonu "Interscope Records PRCD 4893-2" olarak dağıtılmıştır.

 1. "Wish" (Radyo editi)  – 3:37

Müzik klibi

Trent Reznor, "Wish"'in klibinde

"Wish"'in müzik klibi, "March of the Pigs" ve Broken'ı yöneten endüstriyel müzik öncülerinden Peter Christopherson tarafından yönetilmiştir. Video, Nine Inch Nails'i (Vokallerde Trent Reznor, bateride Chris Vrenna, gitarda Richard Patrickve klavyede James Woolley) yüksek bir kafeste çalarken göstermkete, bu sırada kızgın bir kalabalık bu kafese saldırmaktadır. Grup üyeleri, teker teker kafes dışındaki kalabalık tarafından yakalanmıştır. Klip, kalabalığın kafesin kapısını açması ve içeri hızlıca sopalarla girmesi ile bitmektedir.[1] MTV son sahnenin fazla vahşi olduğunu düşündüğünden klibin yayımında bu sahne yerine alternatif görüntüler kullanılmıştır.

Cover'lar

 • Silverstein şarkıyı 2010 yılında Transitions adlı EP'si için cover'lamıştır.
 • The Dillinger Escape Plan şarkıyı Plagiarism adlı EP'si için cover'lamış ve daha sonra Avustralya'da ve ABD'de iki konserde şarkıyı Nine Inch Nails ile birlikte çalmıştır. Daha sonra grup, şarkıyı Nine Inch Nails ile birlikte son kez 10 Eylül 2009 tarihinde Los Angeles'taki konserde şarkıyı çalmıştır. Bu kosner aynı zamanda Nine Inch Nails'in son konseri olma özelliğini taşımaktadır.
 • Şarkı aynı zamanda Alman grup Beatsteaks'in 2002 EP'si "Wohnzimmer EP"de de bulunmaktadır.
 • Behemoth, Wish'i 2003 EP'si "Conjuration"'da coverlamıltır..
 • Linkin Park 2004 ilkbahar turlarında canlı olarak cover'lamıştır.
 • Dreadnaut şarkıyı 2008 yılındaki albümü "A Taste Of What's To Come"'da coverlamıştır.
 • STEMM şarkıyı 2008 yılındaki albümü "Blood Scent"'de coverlamıştır.
 • Brand New şarkıyı eylül 2011 turunda canlı olarak coverlamıştır.

Kaynakça

 1. "new sweat to drown me in: wish". 15 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2012.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.