Down in It

"Down in it", Amerikalı endüstriyel rock grubu Nine Inch Nails'ın bir şarkısıdır. Grubun "Pretty Hate Machine" başlıklı ilk albümü öncesinde tanıtım amaçlı yayımlanan şarkı, Trent Reznor'un yazdığı ilk şarkı olma özelliğini de taşır.

Down in It
Pretty Hate Machine albümünden
Nine Inch Nails single
Yayımlanma 15 Eylül 1989
Kaydedilme 1989
Tarz Endüstriyel rock, elektronik müzik, endüstriyel hip hop
Süre 17:47
Şirket TVT Records
Yazar Trent Reznor
Yapımcı Adrian Sherwood, Keith LeBlanc
Nine Inch Nails tekli kronolojisi
"Down in It"
(1989)
""Head Like a Hole""
(1990)

Şarkı

Down in It, Skinny Puppy'nin "Dig it" adlı şarkısından ilham almıştır. Nine Inch Nails'ın daha sonra yazdığı "Only" adlı şarkının sözleri de "Down in it" ile benzerlikler gösterir. Her iki şarkı da, insanın kişiliğinin değişimini ve bir müddet sonra kendi kendini tanıyamaz hâle gelmesini anlatmaktadır.

Tekli

Tekli, ilk resmi Nine Inch Nails yayımıdır. İlk başta plak olarak piyasaya sürüldü, albümün başarısı üzerine CD olarak da satışa çıkartıldı.

Teklideki ilk parça, şarkının albümde bulunan şeklidir. Teklinin kapağı ise, Trent Reznor'un en önemli ilham kaynakları arasında saydığı Joy Division'un ilk albümü Unknown Pleasures'a çok benzemektedir.

Yayımlar

  • TVT Records TVT 2611 – 12" Plak
  • TVT Records TVT 2611-2 – CD

Şarkı Listesi

Tüm parçalar Adrian Sherwood ve Keith LeBlanc tarafından remix'lenmiştir.

No. Başlık Süre
1. "Down in It" (skin) 3:48
2. "Down in It" (shred) 6:56
3. "Down in It" (singe) 7:03
Toplam süre:
17:47

Müzik klibi

Klip, Chicago'nun Warehouse bölgesinde yönetmenler Eric Zimmerman and Benjamin Stokes tarafından 1989'da çekilmiştir. Trent Reznor ve Nine Inch Nails'in o dönemki iki canlı performans üyesinin de oynadığı klip, az sayıda da olsa ileri geri düşen televizyon ve flaşlar gibi bazı efektler de içermektedir. Klibin çekiminde kuş bakışı kayıt yapmak için balona bağlanmış bir kamera kullanılmış ama bu balon daha sonra bağlı olduğu iplerden kurtularak bölge dışına, yaklaşık 200 km uzağa sürüklenmiştir. Michigan'da bulunan kameradaki görüntülere, bir şahsın intiharını gösterdiği gerekçesiyle FBI tarafından el konulmuş ve soruşturma açılmıştır. Sonunda bunun sadece efektler kullanılan bir film çekimi olduğu ve kayıtlarda intihar ettiği gözüken şahsın (Reznor) hala hayatta olduğu anlaşılınca soruşturma kapanmıştır. MTV, ilgili sahneyi sansürlüyerek yayınlamıştır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.