Boşalma

Boşalma, ejakülasyon ya da attırma, meninin penisin ucundaki çıkıştan dışarı atılmasıdır. Genellikle cinsel uyarının son aşaması ve sperm hücreleri içeren meni nedeniyle doğal döllenmenin başlıca unsurudur. Genellikle orgazma eşlik eder. Kadınlarda boşalmadan farklıdır, squirting (fışkırtma) ile karıştırılmamalıdır. Boşalmanın gerçekleşmesi için fiziksel bir birlikteliğe gerek yoktur; mental olarak da düşünülen veya haz edilen zevklerin zihinde arzulanması, kişilerde boşalma yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

Boşalma örneği

Süreç

Erkeklerde boşalma süreci şu şekilde işler:

  1. Cinsel uyarılma (fiziksel ve psikolojik)
  2. Sertleşme (ereksiyon),
  3. Boşalma
  4. Gevşeme

Boşalma fizyolojik olarak basit ama hormonal, kimyasal, elektriksel, mekanik ve psikolojik açıdan karmaşık bir süreçtir.

Erkeğin, kendi ya da eşinin isteğinden önce (erken boşalma, prematür ejakülasyon, PE) ya da sonra (gecikmiş boşalma, anorgazmia) boşalması istenmeyen ancak yaygın[1] işlevsel sorunlardır.[2][3][4] Boşalamama durumu ise, genellikle sertleşme yetersizliği (erektil disfonksiyon) ile birlikte gözlenen,[5] patolojik bir işlev bozukluğudur ve tıpta anejakülasyon olarak adlandırılır. Boşalma ender olarak bazı prostat sorunları nedeniyle ve bazen de uyku sırasında psikolojik tahrik sonucu oluşabilir.

Kaynakça

  1. Demir, Ömer; Cihan, Ahmet ; Kefi, Aykut; Esen, Ahmet Adil. 2009. "Prematür ejakülasyon hastalarinin klinik ve demografik özelliklerinin değerlendirilmesi". Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi, 23(3): 123-128.
  2. Öztürk, Metin İshak; Koca, Orhan; Kahraman, Muhammet İhsan. 2008. "Gecikmiş ejakülasyon". Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Dergisi, 48(2): 108-122
  3. Gökkaya, Ali. Erken Boşalma Tedavi Teknikleri. İstanbul: Oksijen Yayınları, 2008. ISBN 9789758911424
  4. Doğan, Sultan; Doğan, Mehmet. 2007. "Erken boşalma, tedavisi ve selektif seratonin gerialım inhibitörlerinin etkinliği". Klinik Psikofarmakoloji Bülteni, 17(2): 87-99.
  5. İnci, Kubilay ve Ergen, Ali Ergen. 2009. "Erektil disfonksiyon ve oral farmakoterapi". Hacettepe Tıp Dergisi C.40 S.1: 45-52.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.